Dohady, zda bývalý tajemník znojemského městského úřadu Vladimír Krejčíř půjde či nepůjde k soudu, jsou u konce. Krajské státní zastupitelství v Brně na něj podalo v minulých dnech obžalobu. V ní Krejčíře viní ze zneužití pravomoci úřední osoby i přijetí úplatku.

„A dále také ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Tohoto jednání se měl dopustit přinejmenším v letech 2009 a 2010, kdy od spoluobviněných osob přijal naturálie a případně hotovost, z čehož měl neoprávněný majetkový prospěch," informoval mluvčí krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma.

K soudu tak zamíří i sedm podnikatelů ze Znojemska, kteří Krejčíře měli uplácet. Kdy by měli všichni obvinění u krajského soudu poprvé stanout, ale Olma nedokázal včera odhadnout.

Podle obžaloby si Krejčíř nezákonně přišel nejméně na 1,9 milionu korun. Krejčířovi tak hrozí, že stráví až dvanáct let ve vězení, spoluobviněným až šestiletý trest, a navíc propadnutí majetku a peněžitý trest. „Bývalý tajemník měl od roku 2009 až do září 2010, kdy ho zadržela policie, požadovat a následně přijímat od zájemců o veřejné zakázky úplatky. Podle závěrů kriminalistů to byly peníze i různé materiální výhody. Například stavba tenisového kurtu či bazénu," sdělil nedávno mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Podle vyšetřovatelů za to Krejčíř firmám umožnil veřejné zakázky vyhrát, nebo je zvýhodnil.

Kromě Krejčíře kriminalisté obvinili i sedm podnikatelů, kteří ho měli uplácet. Podle neoficiálních informací byli kvůli podezření z uplácení vyšetřováni představitelé znojemských firem Pozemní stavby, VHS Plus, H&M, prosiměřického truhlářství ZdeNo, těžebních firem Luka Wood a Vysočinská lesní nebo brněnské společnosti TOP Servis. „Zbylých sedm mužů je obviněno z podplácení, za které jim hrozí vězení na jeden až šest roků. Všichni jsou stíháni na svobodě," dodal Ibehej.

Krejčíř všechna svá obvinění Znojemskému deníku Rovnost už několikrát popřel. „Nic jiného, než že to policie předá s návrhem na podání obžaloby, jsem ani nečekal. Poté, co mě posledního půl roku sledovali, monitorovali mi dům helikoptérou a vynaložili na mé vyšetřování mnoho peněz, to ani jinak dopadnout nemohlo," konstatoval Krejčíř.

Podle svých slov by byl hloupý, kdyby čekal jiný výsledek.

Na své nevině stále trvá. „V září 2010 mě bombasticky odvezli z radnice, teď už rok a půl hledají, za co by mě zavřeli. Co na to mám říct? Pokud jsem bral úplatky, ať mi policie řekne, jaké konkrétní. Pokud za ně považuje stavby a věci, na které mám smlouvy i platby, pak nevím," dodal nyní již obžalovaný extajemník.

Kauza Krejčíř propukla třiadvacátého září předloňského roku, kdy na znojemské radnici provedla razii protikorupční policie.

VOJTĚCH SMOLA