Mladý muž je obžalovaný z pokusu o vraždu a z výtržnictví. „Nejdříve slovně a poté fyzicky v úmyslu ho usmrtit napadl poškozeného a to tak, že v ruce držel svůj otevírací nůž, kterým úmyslně máchal před sebou a snažil se poškozeného takto opakovaně zasáhnout. Přitom jej pořezal na několika místech v horní polovině těla,“ sdělil v obžalobě státní zástupce Robert Hanuš.

Proti části obžaloby se vyjádřila obhájkyně Anna Trojanová. „Nezpochybňujeme skutkový děj tak jak je popsán v obžalobě, ale máme problém s právní kvalifikací, což se týká dokázání úmyslu. Domníváme se, že úmysl nelze prokázat, nebo minimálně nevyplývá z toho důkazního stavu tak jak byl dosud vykládán,“ hájila obžalovaného.

Sklizeň cibule na farmě Zdeňka Šebesty v Dolních Dunajovicích na Břeclavsku začala o tři týdny později. Kvůli vytrvalým dešťům a mokré půdě.
Cibuli začali farmáři v Horních Dunajovicích sklízet až teď. V polích stála voda

Podle psychiatrického vyšetření má Valihrach emočně nestabilní poruchu osobnosti impulzivního typu. „Jde o poruchu osobnosti, dříve známou jako psychopatie. Je to něco, s čím se člověk narodí a musí se s tím naučit žít,“ vylíčil soudní znalec v oblasti psychiatrie Petr Nedoma.

Napadený muž k úternímu soudu nepřišel. „Poškozený se nepřipojil s žádným nárokem na náhradu škody. Poškozená Všeobecná zdravotní pojišťovna se připojila s nárokem na náhradu škody ve výši 1568 korun,“ sdělila soudkyně Dagmar Bordovská.

Obžalovaný v sobě měl také přibližně pět tablet Rivotrilu a dvě tablety Xanaxu. „Zkoušel jsem to poprvé, nevěděl jsem, jaký to bude mít účinek. Chtěl jsem se cítit v pohodě,“ vysvětlil Valihrach. Sám ale přiznal, že bral drogy, konkrétně pervitin.

Návykovost

Valihrach podstoupil pouze jednu dechovou zkoušku alkoholu v krvi. „Zpětným propočtem je možné zjistit, že hladina alkoholu v krvi mohla být v době činu v rozmezí 2,25 až 2,4 promile,“ napsal v odborném posudku soudní znalec Michal Zelený.

S ohledem na možné nepřesnosti je možné, že hladina alkoholu v krvi Valihracha se mohla pohybovat na hranici středního až těžkého stupně opilosti. Intenzita síly použitá při útoku nožem byla podle Zeleného malá. „Do dvou centimetrů pod kůži probíhají velké cévy a pokud by protnul některou z těchto velkých, bezprostředně by ohrozil život poškozeného,“ řekl.

Ilustrační foto
Motorkář na Znojemsku vyjel mimo silnici, byl na místě byl mrtvý

Rivotril, který si obžalovaný vzal používají lidé s epilepsií a ke krátkodobé léčbě panické poruchy. Léky mohou být návykové. „V kombinaci s alkoholem se může pozměnit účinnost léku a vyvolat nežádoucí účinky,“ doplnil Zelený. Xanax působí proti stavů úzkosti, depresi a navozuje pocit uvolnění. Doktoři ho předepisují pro léčbu úzkostí a panických poruch.

Valihrach je už ve vězení na devět měsíců za krádež a přečin porušování domovní svobody. Ve věznici bere léky na uklidnění a dochází na schůzky drogově závislých. Je možné, že místo jednoho necelého roku jich ve vězení stráví osmnáct. Soudní jednání pokračuje 14. října.

KAROLÍNA STÁRKOVÁ