Přestože zlodějky zachytily kamery, dopadnout se je stále nedaří. S předem plánovanými způsoby krádeží se ale pravidelně setkávají také prodavačky v řadě dalších obchodů na jihu Moravy. Přesná statistika neexistuje, roční škody však dosahují minimálně do desítek tisíc korun. Kromě potravin a alkoholu, na něž mají spadeno především sociálně slabší, jsou v hledáčků zlodějů právě drogerie a prodejny s oděvy.

Vedoucí jednoho z nich Zuzana Bednaříková Mrkvová připomněla událost, kdy naháněla ženu po parkovišti u obchodního centra. „Skončila jsem celá doškrábaná, dnes už bych do toho asi nešla. Šlo o oblečení za šest a půl tisíce korun. Naštěstí je pak zahodila. Tehdy to byly dvě spolupracující ženy. Druhá si věci schovávala do kočárku pod miminko,“ řekla vedoucí.

Běhání. Ilustrační foto.
Z běhání se stala vášeň davů, trend rozjel byznys s výbavou

Nouze není ani o další promyšlené tahy. Jeden ze zlodějů například zabavuje prodavačku, aby druhý měl prostor. Jiný způsob je ponechání věcí ke zkoušení v kabince, odkud si je další vezme. Ti důmyslnější pro oklamání bezpečnostních rámů využívají chladící tašky, případně si je vystelou alobalem. „Někteří na sebe dokonce navlékají i o tři čísla větší oblečení, aby si je pak doma přešili,“ kroutila hlavou Bednaříková Mrkvová.

Co počet dnů v roce, to množství krádeží v okresních městech. Přibližně tři nejzávažnější případy měsíčně pak míří k policistům. Ostatní události řeší strážníci. Velitel těch břeclavských Stanislav Hrdlička uvedl, že jediným vodítkem k dopadení jsou často záznamy kamer. „Mnohdy se ale stává, že na zloděje venku čeká jeho komplic. S tím si pak kvůli zmatení třeba vymění bundu,“ popsal způsob Hrdlička.
Při škodě do pěti tisíc korun hrozí dopadeným viníkům pokuta, recidivisté odsouzení za krádeže v posledních třech letech ale mohou skončit až za mřížemi.

Více než dvě desítky doma vyrobených kár představili soutěžící závodníci o první červnové neděli ve Znojmě.
Závodník: Tachometr se mi po pádu zasekl na stovce!