Dvacet měsíců za mřížemi a ústavní léčba ze závislosti na drogách čeká pětadvacetiletého Josefa Šulu z Hodonic. Společně se svým komplicem Bohuslavem Kočkou ze Znojma čelili v pátek u Okresního soudu ve Znojmě obvinění z výroby a prodeje pervitinu. Pětatřicetiletý Kočka odešel ze soudní síně s podmíněným trestem.

Kriminalisté zjistili, že Josef Šula minimálně od začátku letošního roku až do června, kdy byl zatčen, vyráběl v bytě svého známého Bohuslava Kočky na Mičurincově ulici ve Znojmě pervitin. Ten oba muži použili pro svoji potřebu, Šula jej navíc prodával dalším narkomanům. Za gram pervitinu chtěl osm set korun. Jak velké množství drogy prošlo oběma nezaměstnaným mužům, soud neprokázal.

„Obžalovaní Šula a Kočka spáchali jako spolupachatelé trestný čin nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek,“ uvedla státní zástupkyně Naděžda Březinová.

Šula se přiznal

Šula se ke všemu, co uvedla obžaloba, doznal. „Všechno, co bylo uvedeno v obžalobě je pravda. Drogy jsem vyráběl a prodával dalším závislým lidem. Jeden gram pervitinu jsem prodával za osm set korun,“ přiznal Šula. Pervitin vyráběl z léku Modafen, který nakupoval především v lékárnách v supermarketech. „Kočka mi pomáhal jen finančně v začátcích výroby,“ doplnil Šula.

Druhý obžalovaný muž, pětatřicetiletý Bohuslav Kočka, souhlasil s výpovědí Šuly.

„Svoji polovinu pervitinu, který Šula vyráběl, jsem spotřeboval. Tehdy jsem drogy ještě bral, dnes už ne. Nikomu dalšímu jsem ale pervitin nepředával, dával jsem Šulovi jen peníze,“ vypověděl před soudem Kočka.

Podle znaleckého posudku z oboru psychologie byl Šula v době, kdy drogy prodával, zcela při smyslech. „Byl však drogově závislý,“ uvedl předseda senátu Josef Teplý. Proto znalec navrhl ochrannou léčbu narkomana Šuly.

Jedním z důkazů, které oba muže usvědčily, byly policejní odposlechy jejich mobilních telefonů. „Ze záznamů odposlechů je patrno, že oba obžalovaní vyráběli drogy nejen pro sebe, ale i pro jiné osoby,“ přiblížil soudce Teplý.

Na základě důkazů a po přiznání se obou mužů k trestnému činu, soud oba odsoudil. Šula půjde na dvacet měsíců do věznice s dozorem a podrobí se léčbě závislosti na drogách, kterou sám navrhoval.

Pod dohledem

Kočka od soudu odešel s podmíněným trestem šestnácti měsíců s odkladem na tři roky. Po celou dobu na něj bude dohlížet pracovník probační služby. „Soud zohlednil skutečnost, že za tento trestný čin nebyl ani jeden z obžalovaných dosud trestán,“ zdůvodnil v odůvodnění rozsudku soudce Teplý.

Protože se oba obžalovaní vzdali možnosti odvolání, rozsudek nabyl právní moci.

„Tresty byly relativně nízké, protože se oba muži doznali a nebylo prokázáno, že by prodávali větší množství drogy konzumentům,“ uzavřel soudce Teplý.(dak)