Poté, co se obžalovaný a jeho obhájce pokoušeli docílit snížení původní výšky trestu, projednával soud případ násilí z loňského jara již podruhé. Vloni v březnu se třiačtyřicetiletý Nohava měl v ulicích Znojma pokusit znásilnit dvě mladé ženy.

Nové líčení nařídil Nejvyšší soud. Násilník byl již vloni odsouzen, proti rozsudku se však odvolal.

„V červnu loňského roku soud vyhlásil rozsudek, ve kterém byl obžalovaný Nohava uznán vinným z pokusu trestného činu znásilnění. Za tento čin mu soud uložil nepodmíněný trest odnětí svobody v trvání čtyř let a šesti měsíců,“ připomenul soudce Miroslav Nahodil.

Pohublý a zjevně rozrušený Nohava, kterého do soudní síně přivedla z vazby eskorta v poutech, měl opět možnost říci svůj názor na celou věc. Namísto projevu z hlavy však před senátem své vyjádření jen přečetl. „Nikdy jsem nikoho neznásilnil. Lituji svého činu a slibuji, že se už ničeho podobného nedopustím,“ četl Nohava.

Obžalovaný muž se pozastavoval nad nařízeným ústavním léčením. „To, co jsem ve věznici zažil, to byla hrůza a děs. Dokonce mi říkala doktorka, že tam vůbec nepatřím,“ četl připravený projev s rozechvělým hlasem muž.

Soud však jeho slovům neuvěřil. „Obžalovaný se dopustil dvou fyzických útoků na mladé ženy. Znalkyně uvádí, že je pro společnost nebezpečný a doporučuje ústavní léčbu,“ komentoval rozhodnutí senátu soudce Miroslav Nahodil.

Ještě před vynesením rozsudku se pokoušel zmírnit trest Nohavův obhájce Petr Kafka. „Nejvyšší soud vyhověl naší žádosti, aby byla přehodnocena právní kvalifikace. Navrhuji tedy, aby byl obžalovaný souzen pro omezování osobní svobody se sexuálním podtextem,“ prohlásil Kafka.

Obhájce připomínal, že se obžalovaný policii přiznal a že s ní spolupracoval. „Můj klient je již vlastně potrestaný. Má za sebou rok pobytu ve vazbě a také půlroční léčbu,“ uvedl Kafka.

Nohava strávil ve vazbě již téměř rok. V té době se už také podrobil ústavnímu sexuologickému léčení. „Je účelné, aby obžalovaný v této léčbě pokračoval,“ řekl předseda senátu.

Obžalovaný muž si ponechal lhůtu na případné odvolání. „Budeme se zřejmě odvolávat,“ naznačil Kafka.

Nohava se v březnu loňského roku pokusil znásilnit dvě ženy. Zhruba dvacetileté dívky vždy povalil na zem, svlékl a osahával. Před znásilněním ho ale vždy někdo vyrušil.

Poprvé zaútočil v polovině března na lávce vedoucí k nemocnici. Od znásilnění ho nakonec odvrátil zvonící mobil oběti. ve druhém případě žena násilníkovi nadávala a přesvědčila ho, že má měsíčky.