Jak a Kudy? Tato dvě slova nastříkali sprejeři na šedý mostní sloup nad železniční tratí ve Znojmě dva mladí muži. Za trestný čin jim hrozí přísný trest.Práce mladíků na žebříku si všimla hlídka městské policie. Ta kontrolovala okolí mostu minulé pondělí. „Strážníkům neušli pozornosti dva muži ve věku jednadvacet a čtyřiadvacet let, kteří s pomocí žebříku a dalšího malířského vybavení vytvářeli na sloupu mostu graffiti. Oba se čestně přiznali, že takto pomalovali nejen tento sloup, ale i vedlejší," uvedl preventista strážníků Petr Hladký.

Otázkou podle strážníků zůstává, proč ke své zálibě nevyužili legální plochu pro tvorbu graffiti, která je od sloupů vzdálená jen několik desítek metrů. „Jelikož vzniklo důvodné podezření, že se oba mladí muži dopustili trestného činu poškození cizí věci, omezili je strážníci na osobní svobodě a předali státní policii k dalším úkonům," dodal Hladký.

Oběma mužům nyní hrozí trestní stíhání. „Ve věci je konáno zkrácené přípravné řízení. Oba mladíci měli společně v Přímětické ulici vytvořit černou a zelenou barvou nápis Jak? a nápis Kudy? na fasádě mostního pilíře, čímž způsobili škodu asi tisíc korun," informovala mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová.

Jak a Kudy? Tato dvě slova nastříkali sprejeři na šedý mostní sloup nad železniční tratí ve Znojmě dva mladí muži. Za trestný čin jim hrozí přísný trest.Po přísném postihu sprejerů, kteří po celé zemi působili a působí nemalé škody a ničí či zohavují i nové fasády opravených budov, volala v minulosti celá společnost. Zákonodárci v reakci na činnost sprejerů schválili v roce 2001 sprejerství jako trestný čin.

O tom, že je v tomto případě trest přísný, nepochybuje matka ze Znojma, vychovávající dvě děti. „Je to podle mne přísné. Měli s nimi naložit tak, jako před lety se sprejery, kteří počmárali čerstvě opravenou zídku ve Středním parku ve Znojmě. Vzali je k pomalované zdi, dali jim kbelíky a barvu a za přítomnosti novinářů, kteří vše nafotiti a zveřejnili, sprejeři zeď opravili. To je, myslím, dostatečně potrestalo," myslí si žena, která si nepřála zveřejnit své jméno. Redakce ho však zná.

Jenže použít jen domluvu jako sankci podle policie nelze. „Jde o trestný čin poškození cizí věci podle paragrafu 228 trestního zákona. Proto oběma mužům nyní hrozí odnětí svobody až na jeden rok, zákaz činnosti nebo propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty," přiblížila mluvčí.

Jak a Kudy? Tato dvě slova nastříkali sprejeři na šedý mostní sloup nad železniční tratí ve Znojmě dva mladí muži. Za trestný čin jim hrozí přísný trest.Podle předsedkyně městské komise pro prevenci kriminality Jitky Schneiderové chybí ve Znojmě více ploch pro legální graffiti. „Chápu, že ploch pro legální graffiti je málo a lidé, kteří mají tuto činnost jako hobby a nečiní další vážné prohřešky, by ji měli mít. Tím by se příští vedení města mělo zabývat. Na druhou stranu jsou tu zákony a strážníci se zachovali podle předpisů," konstatovala Schneiderová.

Starosta Znojma Vlastimil Gabrhel postup strážníků hájí. „Strážníci postupovali řádně a v souladu se všemi zákonnými předpisy. V souladu se společenským zájmem odhalili sprejerství a po zjištění všech okolností celou věc předali policii. Ze strany strážníků nedošlo k ničemu nestandardnímu," sdělil Gabrhel.