„Odvolací soud se ztotožnil s názorem soudu prvního stupně a potvrdil, že lékaři smrt pacienta nezavinili,“ uvedla mluvčí krajského soudu Miroslava Sedláčková. Rozsudek ještě teoreticky může státní zástupce napadnout dovoláním k Nejvyššímu soudu. „Jde o mimořádný opravný prostředek bez odkladného účinku. Je na státním zástupci, zda této možnosti v zákonem stanovené dvojměsíční lhůtě využije,“ dodala mluvčí.

Před znojemským soudem stanuli oba lékaři loni v listopadu. Státní zástupkyně je vinila z nedbalostního ublížení na zdraví. Měli zavinit, že sedmatřicetiletý Roman Vránek před pěti lety skonal v těžkých bolestech následkem komplikací devět dní po operaci slepého střeva. „Obžaloba vycházela ze zjištění znalců. Ti se jednoznačně vyjádřili, že postup při ošetřování nebyl v souladu se základními zásadami poskytování lékařské péče,“ uvedla před znojemským soudem státní zástupkyně Jarmila Goldová.

Ve svých výpovědích před soudem Čavojec i Vránek obvinění, že opomněli některá základní vyšetření a pozdě reagovali na změny jeho stavu, odmítli. „Onemocnění Romana Vránka provázelo mnoho atypických stavů. Podobný případ jsme ve své šestatřicetileté praxi nezažil,“ hájil se Čavojec.

Soudce Miroslav Nahodil nakonec loni v listopadu Pavla Čavojce a Petra Vránka viny zprostil. „Soud dospěl k závěru, že skutek, pro který byli žalováni se nestal,“ konstatoval soudce. Výsledky hlavního líčení, provedené důkazy a zejména výpovědi znalců podle hodnocení soudu výrazně zpochybnily či vyvrátily tvrzení obžaloby. Státní zástupkyně se odvolala ke krajskému soudu a ten v úterý znojemský osvobozující rozsudek potvrdil.