Absolvent učebního oboru puškař na Střední škole v Uherském Brodě byl obžalován ze zločinu podpory a propagace terorismu. Hrozil mu pobyt ve vězení v rozmezí pět až patnáct let. Krajský soud v Brně muže odsoudil k šesti letům. "Obžalovaný nepopíral, že komentář napsal. Tím veřejně schvaloval spáchaný teroristický čin," uvedl předseda soudu Michal Zámečník.

V březnu roku 2019 se mladík pod uživatelským jménem SSMAN na veřejném serveru zvraceny.cz tímto způsobem vyjádřil ke článku o teroristickém útoku na Novém Zélandu. Součástí online příspěvku bylo video, na kterém tehdy devětadvacetiletý muž v době pátečních modliteb vtrhnul do místní mešity a postřílel jednapadesát přítomných modlících se muslimů a devětačtyřicet jich vážně zranil. Novozélanďana za plánovaný teroristický útok odsoudili k doživotnímu tresu. Čermák se svým komentářem dopustil schvalování teroristického trestného činu skrze veřejně přístupnou počítačovou síť.

Soud. Ilustrační foto.
Za schvalování teroristických útoků padl v Třebíči trest

Server obsahující drastické záběry, pornografii a armádní zákroky muž pravidelně navštěvoval od střední školy. Svého činu ale lituje. "Mrzí mě, že jsem to napsal. Nesouhlasil jsem s tímto trestním činem, ani s jiným vražděním. Komentář jsem myslel spíše jako kritiku," obhajoval se Čermák.

Podle státní zástupkyně Petry Lastovecké je nutné podobné případy nepodceňovat. "Nebezpečnost těchto činů spočívá v tom, že nikdy nevíme, jak je člověk daleko od slov k činům. Lidé si obecně myslí, že internet je veřejné fórum, kde se mohou vyjadřovat k čemukoliv, jakkoliv a bez limitů. Ono to tak není," zdůraznila odpovědnost lidí za své vyjadřování na veřejně dostupných sítích.

Pokládka textilie z Moravského Krumlova na zelenou střechu v Jeruzalémě.
FOTO: Unikátní textilie z Moravského Krumlova putují do Izraele

Rozsudky tohoto typu padají převážně v Praze. Pro brněnský soud je to jeden z prvních. Většinou jsou tresty podmíněné v rozmezí tří až čtyř let. "V našem případě se jednalo o osobu, která v minulosti byla trestána a chovala se agresivně, verbálně i fyzicky. Proto bylo nutné udělit trest nepodmíněný," objasnila Lastovecká.

BARBORA PEŠTÁLOVÁ