Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otevření kauzy Škrdla: přiznání prý měl být jen trik

Znojmo – Dva dopisy muže, který je sám obžalovaný, mají být v pozadí návrhu na nový proces s Antonínem Škrdlou. Státní zastupitelství dosud mluvilo jen obecně o nových informacích. Z dokumentů, do kterých Znojemský deník Rovnost nahlédl, plyne, že jde o obvinění, že se Antonín Škrdla spikl s Jaroslavem Schindlerem, aby získali odškodnění za Schindlerovo neoprávněné odsouzení a podělili se o ně. Schindler je obviněním značně pobouřený.

29.6.2014 1 AKTUALIZOVÁNO 30.6.2014
SDÍLEJ:

Nový obžalovaný v případu Antonín Škrdla (uprostřed v budně).Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

Soudci Jaromíru Kapinusovi, který Schindlera před lety odsoudil, údajnou dohodu popsal muž, kterého nyní bývalý předseda okresního soudu v jiné věci soudí. „Předsedovi senátu (Kapinusovi - pozn. red.) byl doručen dopis obžalovaného, kterého předseda senátu soudí v jiné trestní věci. Z tohoto dopisu je zřejmé, že se měl odsouzený Škrdla s odsouzeným Schindlerem domluvit na tom, že Škrdla se dozná k přepadení doručovatelek, nechá se za to odsoudit a odsouzený Schindler poté získá finanční odškodnění a o Škrdlu se následně postará," napsal Kapinus v usnesení, v němž se se svým senátem před týdnem vyloučil z dalšího projednávání Schindlerova případu pro podjatost.

„Předsedovi senátu (Kapinusovi, pozn. red.) byl doručen dopis obžalovaného, kterého předseda senátu soudí v jiné trestní věci. Z tohoto dopisu je zřejmé, že se měl odsouzený Škrdla s odsouzeným Schindlerem domluvit na tom, že Škrdla se dozná k přepadení doručovatelek, nechá se za to odsoudit a odsouzený Schindler poté získá finanční odškodnění a o Škrdlu se následně postará," napsal Kapinus v usnesení, v němž se se svým senátem před týdnem vyloučil z dalšího projednávání Schindlerova případu pro podjatost.

Samotného Schindlera, který po celou dobu prohlašuje, že je nevinný, nový vývoj jeho dlouholeté snahy o obnovu procesu podle jeho vlastních slov šokoval.

„Člověk, jehož jméno mi nic neříká, píše soudci Kapinusovi absurdní konspirační tvrzení, kde obviňuje mě, druhého odsouzeného Čepuru a skutečného pachatele loupeží Škrdlu z jakési společné domluvy na jeho odsouzení," reagoval na usnesení, které mu prý zaslal advokát, Schindler.

Mladého muže zaráží v aktuálním usnesení znojemského soudu řada skutečností. „Především fakt, že toto křivé obvinění soudce Kapinus obdržel v době, kdy měl znovu rozhodovat o obnově mého řízení a zároveň mu došlo usnesení z nejvyššího soudu s rozhodnutím, že se mu tato trestní věc neodjímá. Sám soudce Kapinus se totiž k naší žádosti na odnětí věci, jak se píše v usnesení, vyjádřil tak, že souhlasí s naším návrhem, aby mu věc byla odňata," přibližuje Schindler s tím, že verzi popsanou nyní v dopisech Kapinus naznačoval už v době, kdy před dvěma lety zamítl dřívější návrh na obnovu Schindlerova procesu.

„Tehdy to jen neřekl takto přímo," připomněl v reakci na aktuální usnesení Schindler.

Spiknutí ve svém případu vidí dosud pravomocně odsouzený muž na druhé straně zákona, mezi lidmi, kteří ho za mříže dostali a obnovu řízení mu odmítají umožnit.

„Deset let se bráním proti tomuto zločinu, který na mě místní justice spáchala, a nakonec jsem ještě nějakými zločinci sám opakovaně špiněn. Stále nemůžu uvěřit tomu, co si tady někdo dovolí. Jakmile proto získám více informací, obrátím se na příslušný útvar, který se touto problematikou zabývá. Zároveň budu informovat nejvyšší představitele státu o tom, co tady předvádí určitá skupina lidí, pracující ve znojemské justici a části znojemské policie a která by měla naopak chránit a vykonávat spravedlnost," naznačil Schindler.

Návrh na povolení obnovy řízení ve věci odsouzeného Antonína Škrdly podalo státní zastupitelství znojemskému soudu v květnu. „Návrh jsme podali, protože se objevily nové skutečnosti, které v době, kdy bylo ve věci původně rozhodováno, nebyly známy," konstatovala okresní státní zástupkyně Lenka Peroutková. Bližší informace tehdy odmítla sdělit s odvoláním na předsedu senátu Pavla Rujbra. Ten totiž soudil a posléze odsoudil Škrdlu, který se koncem roku 2009 nečekaně k přepadení sám přiznal. Soudce Rujbr Deníku jen stručně potvrdil, že Schindlerův a Škrdlův případ spolu souvisí. Víc o dopisech, které mají vést k obnově řízení, i jejich autorovi a jeho důvodech se veřejnost zřejmě dozví až ze samotných nových soudních líčení. To první nebylo dosud nařízeno.

Spletitý případ série přepadení pošťaček se táhne už deset let.

Soud postupně odsoudil nejprve Tomáše Čepuru a Jaroslava Schindlera a později také na základě vlastního doznání a důkazů také Antonína Škrdlu a s ním jako spolupachatele Renátu Čučkovou. Soud se přitom nezabýval případným zproštěním viny vůči Čepurovi a Schindlerovi, a tak dosud veřejnost mohla zaznamenat až čtyři spolupachatele či podílníky přepadení.

Sám Škrdla přitom Deníku Rovnost odpověděl před třemi lety z vězení na řadu otázek. V jedné z odpovědí napsal: „Nelze hanit veškerou práci policie a soudu. Jen konkrétně v případě odsouzení Čepury a Schindlera se jedná o velkou blamáž. Doufám v prozření a zamyšlení všech lidí, kteří mají na tomto omylu svůj podíl viny, a prosím, buďte pečlivější. Máte v rukou osudy lidí i jejich rodin a přátel. Prožitá minulost je součást naší budoucnosti!"

Jak bude Škrdla v případě nového líčení teď reagovat, není v tuto chvíli zřejmé.

Autor: Dalibor Krutiš

29.6.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Žáci 1.B třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích s paní učitelkou Evou Nachtneblovou.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Ilustrační foto.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

VOLEBNÍ ONLINE: Do koalice s Babišem nikdy nepůjdeme, uvedla Krutáková

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Jana Krutáková je lídryní jihomoravské kandidátky hnutí Starostů a nezávislých pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 13 do 14 hodin odpovídala na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení