Ojedinělý případ spáchání trestného činu poškozování cizí věci prošetřují policisté ze Znojemska. V noci ze soboty na neděli totiž zatím neznámý pachatel zabil na farmě ve Valtrovicích krávu a odřezal z ní kusy masa. Šlo přitom o březí krávu.

„Pachatel zvíře zřejmě zastřelil a pak z ní uřezal třicet kilogramů masa, a to z obou zadních kýt a z horní části hřbetu. Zvíře bylo usmrceno ve volném výběhu, zbytek těla nechal pachatel ležet na místě. Majiteli vznikla škoda čtyřicet tisíc korun,“ uvedla znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Podle policistů se jedná o zcela výjimečný případ. „Za trestný čin poškozování cizí věci hrozí pachateli až rok ve vězení,“ dodala policejní mluvčí.

Kráva přitom měla za čtrnáct dnů porodit telátko. I to je teď po smrti. „Našich deset krav máme ve výběhu spíše pro okrasu, chodí se na ně dívat děti ze školky i lidé z širokého okolí. Na jižní Moravě se moc krav volně nepase. Zabitá kráva měla přitom asi za čtrnáct dnů porodit telátko,“ řekla pracovnice firmy Dan – Moravia, která nechtěla zveřejnit své jméno.

Podle ní je chov několika kusů krav koníčkem dánského majitele firmy. „Nemá je ani na maso, ani na mléko. Je to prostě jenom hezké. Teď budeme muset zpřísnit hlídání krav. Tu zabitou jsme již nechali odvézt do kafilerie, jinak se s ní nedalo nic dělat. Cena takového zvířete, i vzhledem k tomu, že čekala tele, je okolo sto tisíc korun,“ dodala žena.

Tele šlo zachránit

S podobným případem se za celou dobu své veterinární praxe nesetkal doktor Lubomír Borkovec. Podle něj je takový způsob zabití zvířete zákonem zakázán. „Veškerý skot se musí porážet na jatkách. Pouze v případě, že by se jednalo o týrání, kdy má třeba zvíře zlomenou nohu a není schopno převozu, má majitel skotu dvě možnosti. Nechat zvíře utratit. To musí provést veterinář. Nebo je může porazit řezník. Maso se pak odveze na jatka k posouzení jakosti,“ vysvětlil veterinář.

Podle slov veterináře existuje teoretická možnost, že by se tele dalo císařským řezem zachránit. „Kdyby pachatel věděl, že kráva je březí a ještě v době, kdy jí bilo srdce, tele z těla vyndal, bylo by teoreticky možné tele zachránit,“ dodal Borkovec. Dodal však, že laik březost na krávě nepozná.

K článku se na internetových stránkách Znojemského deníku Rovnost strhla nebývalá diskuze. „V tomto případě bych dal trest smrti, přestože jde o smrt zvířete! Zničit počínající nový život je snad nejhorší hrdelní zločin i v případě zvířete,“ naspal čtenář pod zkratkou YettiMor.

Další příspěvky následovaly. „Lepší by bylo, kdyby existoval zákon, který by v těchto případech povolil odřezat kusy masa těmto hnusným nestvůrám. Například genitálie, jazyk a nos,“ odpověděl diskutující pod přezdívkou Prokurátor.

Další čtenář se pozastavil nad duševním zdravím pachatele. „Tohle může udělat jen člověk, který to nemá v hlavě v pořádku. Nemám slov,“ dodala Marie.

„Třeba to udělal proto, že nemá na jídlo. Tím ho samozřejmě neomlouvám,“ napsal Jindra. „Nejsme v Severní Koreji, aby tady lidi umírali hladem. Na jídlo má každý,“ uzavřel dopolední diskuzi čtenář Karel.

DANIEL SMOLA, MONIKA CHODĚROVÁ