Ordinaci své praktické lékařky v Sedlešovicích na Znojemsku navštívila poškozená 11. února a 4. března 2016 s tím, že má potíže s dýcháním. „Obžalovaná věděla, že její pacientka užívá hormonální antikoncepci, nepřesvědčila se, zda existuje riziko plicní embolie a neprovedla potřebná vyšetření ani je nenaordinovala. Proto nejméně dva týdny před smrtí pacientky došlo k opakované embolii, týden po poslední návštěvě lékařky poškozená nad ránem zemřela v nemocnici,“ uvedl v úterý soudce Pavel Rujbr.

Mladá studentka byla jediným a vymodleným dítětem v rodině. Zatímco o Vánocích roku 2015 měl její otec ještě kompletní rodinu, postupně se během roku rozloučil s dcerou a poté i s manželkou, která podlehla rakovině. Osudný březnový večer se ženě udělalo špatně, rodina proto rychle zavolala lékařce Živkovičové, která bydlela naproti přes ulici. Ta nicméně odvětila, že nikam nepůjde, protože před chvíli vyšla ze sprchy. U soudu zároveň přiznala, že vinu necítí. „Je mi líto, že se to stalo, ale nemám se za co omlouvat. Vinu necítím,“ sdělila obžalovaná.

Podvody při prodejích na internetu: místo zisku Jihomoravané přicházejí o úspory

Původní rozsudek Okresního soudu ve Znojmě uložil Živkovičové dva a půl roku vězení s podmíněným odkladem na tři roky a zaplacení náhrady škody otci zesnulé pacientky, která přesahovala jeden a čtvrt milionu korun. Proti verdiktu se tehdy odvolal státní zástupce, zmocněnkyně poškozeného i obhájce obžalované lékařky.

Státní zástupce Ivo Hahn argumentoval nedostatečnou výší trestu, který obžalované udělil okresní soud. „Chování ženy, která neprojevila snahu a patřičnou odbornost, během řízení se ze sebe snažila setřást vinu, zcela jistě svědčí o tom, že vůči poškozenému neprokázala vhodný vztah tak, jak by se zdravotník měl zachovat. Není proto možné spokojit se s nynějším trestem, na místě je trvat také na zákazu činnosti,“ vysvětlil Hahn.

Podle verdiktu znojemského okresního soudu měla Živkovičová otci pozůstalé zaplatit náhradu škody překračující milion korun. Zmocněnkyně poškozeného však upozornila, že uvedená cena by dnes představovala jinou hodnotu. „Za velmi podstatný považuji blízký vztah otce k dceři, který si ji takřka vymodlil. Soud by neměl rozhodovat na základě tabulek a násobků měsíčního platu, ale s přihlédnutím k vlastním poznatkům. Proto žádám, aby soud nemajetkovou újmu zvýšil na dva miliony korun,“ argumentovala zmocněnkyně poškozeného Jana Kučerová.

Psovodi se svými psími parťáky pomohli s vypátráním zlodějů.
Pes vyčmuchal zloděje: zloděje vozíku dopadli ve Vranovské Vsi na Znojemsku

Obhajoba naopak trvala na zrušení původního rozsudku a navrácení k projednání znojemským okresním soudem. „Obžalovaná vinu popírá, na místě není ani zákaz činnosti. Klientka nebyla nikdy trestaná a ve své ordinaci působí již dvanáct let. Po lékařské stránce ve své kariéře nikdy neměla problémy. V tomto případě není možné zakládat přímou odpovědnost doktorky,“ reagoval u soudu obhájce lékařky Živkovičové Lukáš Prudil.

Krajský soud v Brně potvrdil Živkovičové odpovědnost za úmrtí pacientky, přiklonil se tak k výrokům soudních znalců. Ti už dříve uvedli, že pokud by byla včas stanovená diagnóza, s velkou pravděpodobností by mladá žena mohla přežít. „Obžalovaná je vinna z usmrcení z nedbalosti, v případě neposkytnutí pomoci však skutková podstata naplněna nebyla. Jedná se tak spíše o výchovný trest,“ upřesnil soudce Pavel Rujbr.

Praktická lékařka Živkovičová odešla od krajského soudu s mírnějším dvouletým trestem za mřížemi podmíněným na tři roky, poškozenému musí současně zaplatit náhradu škody v původní výši 1,3 milionu korun. Úterní rozsudek je pravomocný.