Jako pokus o vraždu vyšetřují krajští kriminalisté pondělní útok násilníka s nožem na chodce ve Znojmě. „Nedaleko vlakového nádraží zaútočil muž nožem na dvaasedmdesátiletého důchodce a způsobil mu vícečetné bodnořezné poranění. Napadený skončil v nemocnici. Útočník byl na místě zadržen. Specialisté ohledali místo činu a vyslýchají svědky. Událost prověřujeme pro pokus zločinu vraždy,“ informoval policejní mluvčí David Chaloupka.

Agresor je podle informací Deníku Rovnost pod dohledem policie.

Jako první ho zadrželi znojemští strážníci. Ti také v pondělí zveřejnili video ze zásahu a podrobnější údaje. Podle nich byl muž málo oblečený a dokonce bosý a disponoval značnou silou. „Jako by byl psychicky zcela mimo,“ uvedl preventista Městské policie ve Znojmě Petr Hladký.

| Video: Youtube

Oznámení zděšených obyvatel na lince 156 o muži, který se s nožem v ruce pohybuje po ulici Bratří Čapků a pokouší se napadat kolemjdoucí, přijali strážníci deset minut před jedenáctou hodinou dopoledne. „Na místo vyrazily dvě motorizované hlídky, první z nich dorazila po necelých třech minutách od oznámení. Strážníci uviděli v sousední ulici 28. října muže ve středním věku v krátkém tričku, s kraťasy a bosého. V jedné ruce držel nůž a v druhé kleště,“ přiblížil začátek zákroku proti nebezpečnému muži Hladký.

V okolí bylo víc lidí, kteří na strážníky volali, že to je on. „Muž byl viditelně rozrušený a křičel: Pomoc, zloději. Já jsem ho zabil. Strážníci se k němu s teleskopickými obušky v rukou přiblížili a donutili ho, aby nůž i kleště položil na zem. Protože kladl odpor, nasadili mu pouta,“ popsal situaci Hladký.

Při zákroku se agresivnímu muži podařilo kopnout jednoho ze strážníků do nohy a břicha. „Zadržený měl nebývalou sílu, jako by byl psychicky zcela mimo. Za chvíli na místo dorazila hlídka republikové policie, která s jedním strážníkem běžela do blízkého domu. V něm se na chodbě nacházel pobodaný. Do příjezdu zdravotnické záchranné služby mu poskytli první pomoc,“ dodal preventista strážníků.

Jak v úterý Deník Rovnost zjistil, pobodaný, kterého s vážnými poraněními převezli po útoku záchranáři do Nemocnice Znojmo, je mimo ohrožení života. „Jeho stav je stabilizovaný,“ konstatoval mluvčí nemocnice Pavel Jajtner. 

Zda však napadený nebude mít trvalé následky, není v tuto chvíli jasné. Nemocnice odmítá sdělit bližší podrobnosti.