Celou kauzu sledujte ZDE

Znojemský deník Rovnost přitom položil městu prostřednictvím jeho tiskové mluvčí jasné otázky: Jaké zakázky a za kolik peněz získaly od města za poslední čtyři roky firmy VHS, Pozemní stavby, Truhlářství ZdeNo a LUKA – WOOD? Jaká výběrová řízení zpracovávala pro město brněnská společnost RTS a koho v nich doporučila jako vítěze?

Dosud se však redakce požadovaných odpovědí nedočkala.

Naposledy se o to redakce pokusila v úterý. „Mám připravenou polovinu informací. Je to ale nic neříkající. Stejně z toho použijete jen čtyři věty a moje třídenní práce přijde vniveč,“ reagovala včera na opakovanou urgenci mluvčí města Denisa Šipošová.

Přitom ještě před týdnem v e-mailu tvrdila, že připravit žádané informace ji zabere jeden den. „Takové informace nejsou nikde na jednom místě a znamená to sehnat si a projít velké množství materiálů,“ sdělila již dříve Šipošová.

Znojemský deník Rovnost přitom mezitím objevil několik dalších podezřelých zakázek, za které radnice zaplatila desítky milionů korun.

První z nich je výběrové řízení na výstavbu autobusového terminálu, za který město spolu s dotací zaplatilo přes sedmašedesát milionů korun. Soutěž vyhrála společnost VHS spolu s firmou Colas.

Oznámení o zakázce se na oficiálním Informačním systému o veřejných zakázkách objevilo třiadvacátého prosince 2009, tedy pouhý den před Štědrým dnem. Lhůtu pro doručení žádosti o dokumentaci stanovil zadavatel, tedy město Znojmo, na osmadvacátého prosince. Tedy jen pár dnů po vánočních svátcích. Nabídky pak měli případní zájemci odevzdat do šestého ledna. To jim zase v cestě ležel konec roku se Silvestrem a Novým rokem.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Nezvedo, odstup, vyzývá dopis

Další zajímavostí tohoto výběrového řízení pak je, že stejná zakázka byla znovu zveřejněna osmého ledna, přičemž ale lhůta pro doručení žádostí o dokumentaci byla stanovena na čtvrtého ledna, tedy o čtyři dny dříve. Své nabídky pak měly firmy posílat do patnáctého ledna. Obě výběrová řízení vypracovávala pro město znovu brněnská firma RTS.

„I když budu předpokládat, že byly dodrženy zákonné termíny na zveřejnění zakázky, je potřeba se podívat i na délku zveřejnění v souvislosti s rozsahem zakázky. A ta se mi na zpracování nabídky na výstavbu nového autobusového terminálu, terminálu pro městskou autobusovou dopravu a rekonstrukci celé ulice zdá poněkud krátká,“ podivila se nad zadáním soutěže právnička Transparency International Radka Pavlišová.

Podobnou fintu, tedy zveřejnění nabídky přes vánoční a novoroční svátky, použila znojemská radnice ve stejnou dobu ještě jednou. To když chtěla pronajmout areál takzvané Malé Louky.

Dokument se na veřejné vývěsce městského úřadu objevil v týdnu před Vánoci. V zadání přitom bylo, že firmy mají své nabídky zaslat na radnici nejpozději do druhého ledna.

„Vzhledem k tomu, že lhůta probíhala v době vánočních svátků, rozhodně by bylo vhodnější, aby byla delší. Zákon stanoví pouze minimální lhůtu, ovšem nijak obec neomezuje, aby ji stanovil delší. V tomto konkrétním případě měla obec učinit maximum pro to, aby se o záměru dozvěděl co nejširší okruh potenciálních zájemců,“ sdělil již dříve Martin Holík z Právního protikorupčního poradenského střediska společnosti Transparency International.

Na nabídku tehdy kvůli krátkému termínu včas reagovaly údajně jen tři firmy, které za roční nájem jednoho metru čtverečního pozemku shodně nabízely právě pouhé dvě koruny. Rada přitom měla projednat nabídku sdružení dvou znojemských firem, a to Pozemních staveb a VHS.

Za roční pronájem všech parcel v lukrativní oblasti by stavební společnosti platily necelých sto dvacet tisíc korun. Běžný nájem pro podnikatelské účely ve stejné lokalitě je přitom zhruba desetkrát vyšší. Město by případným nevýhodným pronájmem přišlo o zhruba devadesát milionů korun. Rada nakonec návrh na pronájem pozemků stáhla.

Začátkem loňského roku město rovněž vyhlásilo výběrové řízení na vytvoření informační strategie města Znojma na období 2009 – 2013. Objemný, několikasetstránkový dokument vyšel město na více než šest a půl milionu korun. Výběrové řízení dělala pro město opět brněnská firma RTS, vítězem soutěže se stala firma IT Data Processing. Ta přitom byla do obchodního rejstříku zapsána jen půl roku před lhůtou pro podání nabídek. A znojemského výběrového řízení se mimo jiné mohla zúčastnit i proto, že město nevyžadovalo prokázání ekonomických, finančních ani technických kvalifikačních předpokladů, jak to při podobných zakázkách bývá obvyklé.

„Informační strategie obsahuje kromě analýzy také návod na další rozvoj IT ve městě, specifikuje nutný hardware a software a aktivity směřující k realizaci e-Governmentu. Navrhuje postup, aby byl tento rozvoj systémový a ekonomický a přinesl do budoucna úspory,“ popsala dokument mluvčí Znojma Šipošová.

„Součástí strategie jsou také podklady pro podání žádosti o dotace z evropských fondů, takže už nebude nutné nechat zpracovávat a platit další projekt. Cena každé informační strategie je individuální, není to jednotný dokument s jednotným obsahem. Lze ji zpracovat velmi podrobně včetně komplexního návrhu změn, jako v případě znojemské, nebo jen ze strategického pohledu. Cena se tak může diametrálně lišit v řádech stovek procent. Cena strategie byla řádně vysoutěžena ve výběrovém řízení a její obsah a rozsah jí odpovídají,“ obhajovala vysokou cenu mluvčí.

Podobný tendr na zpracování informační strategie přitom nedávno vyhlásil i krajský úřad Olomouckého kraje. Cena? Jeden milion a šest set tisíc korun.

Kraj byl přitom mnohem přísnější. Do soutěže pustil jen firmy, které podle zákonem daných požadavků měly v posledních třech účetních obdobích podobné veřejné zakázky v minimální výši padesát milionů korun za rok. Mimo to musely splňovat i technické požadavky, třeba alespoň tři realizované nebo započaté obdobné služby v oblasti řízení projektů informačních technologií v oblasti veřejné správy, a to v rozsahu aspoň deseti milionů korun.

A zakázku na zpracování informační analýzy z fondů Evropské unie se připravuje i magistrát města Brna. I ten už zná cenu. „Procesní analýza, která bude obsahovat zjištění, jaké procesy nyní v IT na magistrátu města Brna fungují a jaké by měly fungovat, přijde na dva miliony a šest set tisíc korun,“ uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

V souvislosti s těmito informacemi nepřekvapí, že pod prací odevzdanou firmou IT DATA Processing z Brna je podepsán Pavel Sekanina. Ten třeba na zářijové mezinárodní konferenci IT for People v Ostravě vystoupil jako přednášející s vizitkou architekt řešení – senior konzultant společnosti Autocont.

„Jde o klasicky zmanipulované výběrové řízení, kdy se firmy jakoby zúčastní a přitom už jsou dopředu domluvené na porcování zakázky,“ řekl dlouholetý odborník na IT, který ovšem nechtěl zveřejnit své jméno, protože se právě v této oblasti pohybuje. Redakce jej ovšem zná.

Čtenáři mohou využít mailovou adresu (kliknutím na grafiku viz níže) nebo non-stop telefonní záznamník na lince 515 265 454. Znojemský deník Rovnost tak chce plnit jednu ze svých funkcí, a to prosazování práva a zákonnosti.