Bývalý šéf znojemských policistů Mojmír Pavelka, ex-vedoucí obvodního oddělení Petr Pokorný a řadový dopravní policista Jiří Hradecký. Tato trojice mužů se zpovídá z trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele. Tedy, že měli zabránit tomu, aby bývalá manželka tehdejšího starosty Znojma Petra Nezvedy přišla kvůli vybodování o řidičák. Včera stanuli před zlínským soudem, ten po několika výsleších případ odročil na 5. září.

Před dvěma lety v březnu zastavil ženu policista Jiří Hradecký. „Dal mi pokutu za mobilování. Souhlasila jsem s ní a zaplatila ji, protože jsem spěchala do divadla," vysvětlovala bývalá žena starosty Milada Nezvedová.

Jenomže za tři měsíce nato jí přišel dopis od městského úřadu, aby odevzdala řidičák, protože už dosáhla dvanácti bodů. „Nebyla jsem si ale vědoma toho, že bych měla dosáhnout dvanácti bodů. Tak jsem začala zjišťovat, proč jich mám tolik dosaženo," vypověděla do spisu žena.

Na svého bývalého manžela se prý obrátila, ale pouze s prosbou o radu. „Ale ten mi řekl, že mám jezdit autobusem. Ptala jsem se i jiných lidí a hledala i na internetu," uvedla dále na policii bývalá starostova žena. Nakonec prý podala návrh na přešetření přestupku, který byl vyřízený kladně a řidičský průkaz jí zůstal.

Jenomže právě tady měla znojemská policie pochybit tím, že manipulovala se spisy a ovlivňovala přestupkové řízení. Popud k tomu všemu měl dát tehdejší policejní šéf Pavelka a o vše už se měli postarat jeho podřízení Pokorný a Hradecký.

Všichni obžalovaní ale shodně tvrdí, že jsou naprosto nevinní. „Nikomu jsem nic nenařizoval, ani tu osobu neznám a nikdy jsem ji neviděl. Takže ani nechápu, proč jsem obžalovaný," hájil se ve středu Mojmír Pavelka. To bylo také poprvé, co k případu promluvil. Doposud totiž odmítal vypovídat.

Nepopřel, že tehdejšího starostu Znojma znal, ale odmítl jakékoliv spekulace o tom, že by byli bližší známí. „Musel jsem znát všechny starosty obcí v regionu. Občas jsme se potkávali i na různých setkáních a jednáních," doplnil ještě.

Vinu odmítli i Pokorný s Hradeckým. Podle nich prostě jenom došlo k chybě v systému. Existují totiž dva druhy záznamu o přestupku ženy. V prvním z nich byl uvedený pouze fakt, že žena vinu uznala a pokutu zaplatila. Ve druhém už ale policista napsal pochybnost, že si vlastně ani nebyl jistý, zda žena držela u ucha mobil, nebo u něj měla pouze ruku.

První záznam se však ztratil. „Asi se neuložil. To se občas v tomto systému stávalo," hájil svého podřízeného Pokorný. Sám prý Hradeckému pomáhal s vypracováním dokumentu. „Byl totiž nový a nezkušený. Takže to psal u mě na počítači, zatímco já jsem dělal své věci," vysvětloval policista.

O vše se v loňském roce začala zajímat policejní inspekce. Dodnes ale není jasné, na čí popud.