Masivní policejní zásah hned na sedmi místech ve Znojmě najednou, ale také na jiných místech jižní Moravy i v Praze potvrdila exkluzivně Znojemskému deníku Rovnost mluvčí Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková.

„Na sedmi místech ve Znojmě se uskutečnila akce Národní protidrogové centrály ve spolupráci s dalšími policejními útvary a celní správou. Šlo převážně o různé provozovny. Ve Znojmě jsme zadrželi celkem devět lidí. Jde o organizovanou skupinu osob, které jsou podezřelé ze zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a distribuce omamné a psychotropní látky. Hrozí jim trest odnětí svobody na osm až dvanáct let," informovala Kudláčková.

Policejní zákrok viděly ve Znojmě desítky, možná stovky lidí. „To bude asi kvůli těm drogám. Mezi mladými se o tom normálně mluví. V Horní České měla být snad varna Krystalu a naproti krtečkovi na Velké Michalské si je feťáci chodili kupovat. Bylo jen otázkou času, kdy tam policie vlítne," řekla v době zásahu policejního komanda Znojemskému deníku žena, která si nepřála být jmenovaná. Redakce však její jméno zná.

Policejní akce vylekala i obchodníky ze sousedství obsazených prodejen či herny. „Byla to rychlost. Najednou tady zastavilo několik aut, nebylo ani jasné, jestli to je policie. Pak ale vyskákali zakuklenci a měli na zádech nápisy policie. Vtrhli do herny nedaleko. Nad tím vším kroužil vrtulník," popsala první okamžiky zákroku na jednom z míst ve Znojmě Lída Dvořáková.

Policie hovoří o distributorech pervitinu, mezi lidmi ve Znojmě mnohdy zaznívá název Krystal. O droze s tímto označením již dobře vědí pracovníci znojemského Kontaktního centra Netopeer. „Opravdu je tady droga, která se slangově označuje jako Krystal. Je to proto, že droga v tomto skupenství vypadá jako malé krystalky," přiblížila  vedoucí víceúčelové drogové služby Zuzana Protivínská.  Podle odbornice jde o drogu se stimulačními účinky. „Zdá se, že jde o nově vytvořenou syntetickou drogu s podobnými účinky, jako má pervitin. Trh s Krystalem obstoupily osoby vietnamské národnosti," doplnila Protivínská.

Lidé, kteří užijí tuto látku, mívají silné halucinace. „Dostávají se do toxické psychózy. Mívají halucinace jak sluchové, tak zrakové a na tuto drogu vzniká velice rychle návyk. Uživatelé ve Znojmě Krystal užívají nitrožilně," naznačila odbornice.

Ve Znojmě se údajně dá koupit blíže nespecifikovaná dávka Krystalu za dvě stě až pět set korun.

Centrum Netopeer má zkušenosti i s klienty užívajícími tuto drogu. „Bohužel, už před dvěma lety většina našich klientů, kteří užívali pervitin, přešla právě na Krystal. Jde o jak náctileté uživatele, tak dvaceti i třicetileté lidi," shrnula Protivínská.

Kde se Krystal vyrábí, není jasné. Spekuluje se i o tom, že se do republiky dováží z ciziny. Tuto informaci nepotvrdila, ale ani nevyvrátila mluvčí Národní protidrogové centrály. „My se zabýváme případy s mezinárodním přesahem," řekla Kudláčková.

Kvůli výrobě drog je za mřížemi také Albánec Bairam Pireci. Policie jej zatkla před dvěma lety v nočním podniku na okraji města. Soud ho poslal na sedm let do vězení. Osm a půl roku vězení pak dostalo letos sedm Vietnamců obžalovaných z prodeje drog na tržnici v Hatích u Chvalovic.