„Nyní po nich pátráme. Hrozí jim trest za nedovolené ozbrojování,“ řekla policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová. Soud je tak může poslat do vězení až na tři roky.

Zabavená pyrotechnika je už druhým podobným nálezem na tržnicích v Hatích v posledních dnech. „Na konci listopadu při kontrole tržnice na Hatích jsme zjistili v nákladním autě jednoho prodejce celkem šest kulových pum. Každá o průměru patnáct centimetrů a hmotnosti přes jeden kilogram. Na místo se dostavil pyrotechnik z Brna. Uvedl, že se jedná o pyrotechniku čtvrté třídy nebezpečnosti. Odborně ji zajistil a odvezl,“ uvedla Drahokoupilová.

Policie zpřísnila kontroly na začátku měsíce kvůli zkušenostem z minulého roku, kdy na tržnici spolu s celníky zabavila řadu pyrotechniky. „Občany před koupí tohoto nebezpečného zboží varujeme. Je určeno pouze pro specialisty, kteří jsou k odstřelování a odpalování proškoleni. Pro laiky je tato manipulace životu nebezpečná,“ varovala Drahokoupilová.

Policie chce i nadále tržnici intenzivně monitorovat. Kontroly potrvají až do konce roku. „Po celou dobu, kdy se dá předpokládat prodej zábavní pyrotechniky na oslavu Vánoc, konce kalendářního roku a vítání nového,“ dodala Drahokoupilová