VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policisté se brání návratu šéfů. Sepsali otevřený dopis

Znojmo, Brno – Více než polovina policistů ze Znojemska nechce své dva klíčové nadřízené Mojmíra Pavelku a Petra Pokorného. Proto sepsali otevřený dopis adresovaný krajskému ředitelství.

10.4.2013 15
SDÍLEJ:

Policejní důstojník Mojmír PavelkaFoto: Archiv

Návrat okresního šéfa Mojmíra Pavelky a vedoucího znojemského obvodního oddělení Petra Pokorného do jejich kanceláří vedoucích odboru a oddělení vnímáme jako netaktický a nemorální krok. V zájmu zklidnění rozbouřené atmosféry mezi policisty na celém Znojemsku by bylo dobré, kdyby oba přešli na jiné pracovní místo. Těmito slovy se na krajské vedení republikové policie podle informací Znojemského deníku Rovnost obrátila více než stovka policistů z regionu. Podepsali otevřený dopis, ve kterém popisují situaci mezi policisty a žádají nadřízené na kraji, aby se celou situací zabývali.

„Lze očekávat vznik kritických situací, které mohou ohrozit nejen chod jednotlivých oddělení, ale zejména akceschopnost znojemské policie," upozorňují policisté v otevřeném dopisu, jehož kopii má redakce Deníku k dispozici.

Krajská policejní mluvčí Petra Vedrová potvrdila, že policejní špičky se problémem již zabývají. „Obdrželi jsme otevřený dopis, ve kterém se policisté ze Znojemska vyjadřují k otázkám dalšího působení dvou policejních důstojníků. Ti byli před dvěma roky dočasně postaveni mimo službu v souvislosti s prošetřováním jejich možného protiprávního jednání. Na základě osvobozujícího verdiktu soudu se osmadvacátého března policisté ze zákona vrátili do svých funkcí. Zatím mohu říci jen to, že se dopisu věnujeme pozornost," uvedla Vedrová.

Jak dodala, Pavelka a Pokorný se vrátili do funkcí poté, co krajské ředitelství obdrželo písemný rozsudek krajského soudu ve Zlíně. Ten oba zmiňované policisty zprostil obžaloby z trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele.

Policisté v otevřeném dopise hovoří i o obavách z případné msty ze strany jejich nadřízených. „Nálada mezi policisty je skutečně špatná. Poslední dva roky, kdy naši nadřízení byli postaveni mimo službu kvůli podezření ze spáchání trestného činu, nás řídili jiní dva policejní důstojníci. Pod jejich vedením se nám pracovalo lépe. Měli jsme potřebný klid pro práci. Měli jiný způsob řízení podřízených. Jednali s námi tak, že jsme cítili, že si nás váží. Mají přirozené chování a především se nad nikým nepovyšovali, nenadřazovali se, jak jsme zažívali za předchozího vedení," svěřil se jeden z policistů ze Znojemska. Muž si nepřál zveřejnit své jméno, redakce jej však zná.

Jak dodal jiný redakcí oslovený policista, zaznamenali někteří podřízení důstojníků i výhrůžky. „Oba nadřízení se netají tím, že se po návratu vyřídí účty s těmi, kteří měli co do činění s přezkumným řízením, ale zejména s těmi, kteří proti nim vypovídali v rámci kázeňského řízení," sdělili policisté v dopise.

Redakce Znojemského deníku se pokoušela získat vyjádření v současnosti nejvyššího policisty na Znojemsku Pavelky. To se však nepodařilo. Pavelka se dlouhodobě redakci odmítá vyjadřovat a nechává jen vzkazovat, že Deník nemá jeho důvěru. „Vzhledem k tomu, že otevřený dopis je interní záležitost v rámci policie, nebude se plukovník Pavelka k dopisu vyjadřovat. To přísluší pouze krajské policejní mluvčí," sdělila znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Podle informací Deníku vzešla iniciativa k sepsání otevřeného dopisu z řad policistů znojemského obvodního oddělení. Dopis údajně podepsalo až na výjimky celé policejní oddělení. Postupně se k nim přidali také jejich kolegové z Hrušovan nad Jevišovkou či Jevišovic. Mezi podepsanými by měli být i lidé ze znojemské kriminálky.

Oba vedoucí policejní důstojníci jsou momentálně na dovolené. „Tu si musí ze zákona vybrat. Nastoupit do služby by měli počátkem května," uzavřela krajská policejní mluvčí.

Autor: Dalibor Krutiš

10.4.2013 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lídr ODS Petr Fiala.

Z výsledků voleb jde vidět i boj o hodnoty, míní lídr ODS Petr Fiala

Hokejisté Znojma nestačili na Bolzano v prodloužení.
12

Přísná vyloučení a další ztráta. Orli s Bolzanem prohráli v prodloužení 3:4

Šéf pivovaru: V ležáckém tanku máme raritu. Má speciální chmel a vinnou kvasnici

Znojmo /ROZHOVOR/ – Třiačtyřicetiletý rodák z Brna Miroslav Harašta zcela propadl pivu. Nikoli však jako konzument, naopak, výroba piva jej živí. Je ředitelem Znojemského městského pivovaru. Deníku Rovnost poskytl exkluzivní rozhovor.

V rekordním hodovém průvodu kráčelo přes pět stovek lidí. Ve vracovském kroji

Vracov - Celkem 566 lidí ve vracovském kroji. A k tomu další stovka v krojích přespolních. Sobotní hodový průvod z roku 2015 ve Vracově na Hodonínsku se díky komisaři z pelhřimovské agentury Dobrý den zapsal počtem krojovaných v jedné obci mezi české rekordy. A je mu věnovaný další díl seriálu Deníku Rovnost Co soused, to rekordman.

Pojezný k neúspěchu ve volbách: Lidé se obrátili na populistické strany

Hodonín /ROZHOVOR/ – Po krajských volbách vedl jihomoravské komunisty jako jednička i do sněmovny kyjovský učitel a městský zastupitel Ivo Pojezný. Šestapadesátiletý poslanec ani přes obhajobu mandátu neskrýval zklamání. „Výsledek pod deset procent považuji samozřejmě za neúspěch. Doufal jsem ve třetí místo,“ řekl lídr komunistů, kteří v parlamentu ztratili osmnáct mandátů. Na jižní Moravě pak přišli o polovinu poslanců.

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Ve volbách do poslanecké sněmovny skončili Piráti na třetím místě. „Výhra ANO znamená dlouhodobé selhávání demokratických stran,“ říká nový jihomoravský poslanec a Pirát Radek Holomčík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení