Návrat okresního šéfa Mojmíra Pavelky a vedoucího znojemského obvodního oddělení Petra Pokorného do jejich kanceláří vedoucích odboru a oddělení vnímáme jako netaktický a nemorální krok. V zájmu zklidnění rozbouřené atmosféry mezi policisty na celém Znojemsku by bylo dobré, kdyby oba přešli na jiné pracovní místo. Těmito slovy se na krajské vedení republikové policie podle informací Znojemského deníku Rovnost obrátila více než stovka policistů z regionu. Podepsali otevřený dopis, ve kterém popisují situaci mezi policisty a žádají nadřízené na kraji, aby se celou situací zabývali.

„Lze očekávat vznik kritických situací, které mohou ohrozit nejen chod jednotlivých oddělení, ale zejména akceschopnost znojemské policie," upozorňují policisté v otevřeném dopisu, jehož kopii má redakce Deníku k dispozici.

Krajská policejní mluvčí Petra Vedrová potvrdila, že policejní špičky se problémem již zabývají. „Obdrželi jsme otevřený dopis, ve kterém se policisté ze Znojemska vyjadřují k otázkám dalšího působení dvou policejních důstojníků. Ti byli před dvěma roky dočasně postaveni mimo službu v souvislosti s prošetřováním jejich možného protiprávního jednání. Na základě osvobozujícího verdiktu soudu se osmadvacátého března policisté ze zákona vrátili do svých funkcí. Zatím mohu říci jen to, že se dopisu věnujeme pozornost," uvedla Vedrová.

Jak dodala, Pavelka a Pokorný se vrátili do funkcí poté, co krajské ředitelství obdrželo písemný rozsudek krajského soudu ve Zlíně. Ten oba zmiňované policisty zprostil obžaloby z trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele.

Policisté v otevřeném dopise hovoří i o obavách z případné msty ze strany jejich nadřízených. „Nálada mezi policisty je skutečně špatná. Poslední dva roky, kdy naši nadřízení byli postaveni mimo službu kvůli podezření ze spáchání trestného činu, nás řídili jiní dva policejní důstojníci. Pod jejich vedením se nám pracovalo lépe. Měli jsme potřebný klid pro práci. Měli jiný způsob řízení podřízených. Jednali s námi tak, že jsme cítili, že si nás váží. Mají přirozené chování a především se nad nikým nepovyšovali, nenadřazovali se, jak jsme zažívali za předchozího vedení," svěřil se jeden z policistů ze Znojemska. Muž si nepřál zveřejnit své jméno, redakce jej však zná.

Jak dodal jiný redakcí oslovený policista, zaznamenali někteří podřízení důstojníků i výhrůžky. „Oba nadřízení se netají tím, že se po návratu vyřídí účty s těmi, kteří měli co do činění s přezkumným řízením, ale zejména s těmi, kteří proti nim vypovídali v rámci kázeňského řízení," sdělili policisté v dopise.

Redakce Znojemského deníku se pokoušela získat vyjádření v současnosti nejvyššího policisty na Znojemsku Pavelky. To se však nepodařilo. Pavelka se dlouhodobě redakci odmítá vyjadřovat a nechává jen vzkazovat, že Deník nemá jeho důvěru. „Vzhledem k tomu, že otevřený dopis je interní záležitost v rámci policie, nebude se plukovník Pavelka k dopisu vyjadřovat. To přísluší pouze krajské policejní mluvčí," sdělila znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Podle informací Deníku vzešla iniciativa k sepsání otevřeného dopisu z řad policistů znojemského obvodního oddělení. Dopis údajně podepsalo až na výjimky celé policejní oddělení. Postupně se k nim přidali také jejich kolegové z Hrušovan nad Jevišovkou či Jevišovic. Mezi podepsanými by měli být i lidé ze znojemské kriminálky.

Oba vedoucí policejní důstojníci jsou momentálně na dovolené. „Tu si musí ze zákona vybrat. Nastoupit do služby by měli počátkem května," uzavřela krajská policejní mluvčí.