„V noci z pátku na sobotu měli znojemští policisté několik oznámení na rušení nočního klidu hlasitou hudbou. Akce se konala na řádně pronajatém soukromém pozemku u Únanova. Mělo jít o oslavu narozenin,“ uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb.

Jeho slova potvrdil starosta obce Vojtěch Fabík. „Akci nám nahlásili jako oslavu narozenin zhruba dva tři týdny předem. Jedná se o lokalitu asi kilometr za obcí, kde v minulosti byla výkrmna vepřů. Je to soukromý areál, pořádání akcí tam těžko můžeme zarazit. Ze sociálních sítích jsme se ale dozvěděli, že tam nakonec bude technopárty. Ta tady byla už před dvěma lety a byl to strašný rámus,“ řekl Fabík.

Únanovští kontaktovali policisty. Ti se spojili s pořadatelem akce, který slíbil, že hudbu ztlumí. V sobotu akce pokračovala a počet návštěvníků narostl podle Švába až na sedm set lidí. Většinou se jednalo o Rakušany. „Plašíme špačky!“ komentoval živým vysíláním hudební produkci na sociální síti jeden z účastníků s přezdívkou Tuba Tekno. (Video je k vidění ZDE)

Místní a také lidé z okolí stejnou radost ovšem nesdíleli. „Já jsem nasranej jak havíř. Ujel jsem před vinobraním na chalupu, že užiju klidu. A to jsem si dal, kravál. To se zkrátka nedalo, tak jsem v noci vrátil do Znojma,“ uvedl na Facebooku například Alois Dobšák.

V sobotu odpoledne se na policii obrátili majitelé okolních pozemků, kde jim návštěvníci technopárty odstavili auta a postavili stany. „Policisté účastníky akce vyzvali k vyklizení plochy a přeparkování aut,“ dodal Šváb.

Pořadatel měl párty ukončit v sobotu do desíti hodin večer. To se však ani po opakovaných výzvách nestalo. Policisté proto vstoupili na pozemek a zabavili hudební aparaturu. „Na zásahu se podílelo jednačtyřicet policistů včetně třiadvaceti členů speciální pořádkové jednotky. Zákrok se obešel bez donucovacích prostředků a pořadatel se bude zodpovídat ze svého protiprávního jednání ve správním řízení,“ doplnil Šváb.

V neděli se účastníci technopárty začali pozvolna rozjíždět domů. U pěti z nich policisté zjistili, že sedli za volant pod vlivem návykových látek.