Radnice ústy své mluvčí vzkázala, že se o místa, kde cestující čekají na autobusy MHD stará. Město však nevlastní všechny zastávky. „Například na Vídeňské je pouze ta směrem dolů. Střepy necháme odklidit v každém případě. Zastávka na Studentské je města a samozřejmě ji opravíme," vysvětlila mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

Zastávky podle ní pracovníci města obcházejí a kontrolují „Většinou se k nám ale informace dostanou od strážníků nebo od samotných občanů. Opravy řešíme dle potřeby. U skleněných zastávek se však sklo většinou vysype rovnou, takže jej měníme za nové. A čištění objednáváme také dle potřeby," objasnila Pastrňáková.

S vandalismem a ničení zastávek se setkávají strážníci několikrát týdně. „Hlídka takové případy hlásí a nafotí, aby město nebo dopravní společnost mohly zajistit opravy. Pachatele se nám občas podaří chytit, je to zejména díky kamerovému systému. Vandala pak předáme přestupkové komisi nebo policistům, v závislosti na výši způsobené škody," přiblížil šéf znojemských strážníků Ivan Budín. Podle něho takové případy řeší jednou nebo dvakrát týdne a častěji k nim dochází o víkendech. „Tam býváme úspěšnější, obvykle máme totiž v ulicích více lidí. Celé město ale není pod kamerami a stoprocentní objasněnost případů nebudeme mít nikdy.

Lidé ničí zastávky všude, a od kolegů z ostatních regionů vím, že třicet procent objasněných případů je poměrně úspěšné číslo," dodal Budín.

Zastávky patří městu a některé soukromé firmě. „Město má osmatřicet zastávek. Brněnské společnosti City Tools jsme přenechali místa, na která si oni instalovali přístřešky s reklamou a platí městu podíl ze zisku. Vztah je upravený smlouvu od roku 1995. Firma podle našich záznamů vlastní osmnáct zastávek a jsou zejména na hlavních tazích," upřesnila mluvčí města.

Zástupci City Tools zajišťují opravy zastávek ve Znojmě dvakrát měsíčně. „Naši lidé čistí skla nebo sedáky. Pokud jde o bezpečnostní kalená skla, nereagujeme na drobné defekty blízko země, ale tabuli vyměníme až při větším poškození. Jedno sklo přitom přijde na zhruba dva a půl tisíce, přičemž jeden přístřešek má čtyři skla," vypočítala Kateřina Johnson z firmy City Tools, která vlastní přístřešky ve třiceti městech v zemi. Ve Znojmě mají zájem i o další zastávky. „Jedná se například o přístřešky lemující silnici směrem k bývalému Intersparu. Nejsou naše, ale měli jsme zájem je opravit, případně na jejich místě postavit nové. V nejbližší době plánuji cestu do Znojma, a hodlám o tomto jednat s představiteli města či příslušnými pověřenými lidmi na radnici," naznačila Johnson.

Podle ní se mohou lidé obrátit na její firmu lidé přímo, pokud uvidí rozbitou zastávku. „Mohou pro urychlení zavolat na telefonní číslo 543 242 522,"­podotkla Johnson.

Stanou-li se terčem vandalů stojany s jízdními řády, řešení je pak na dopravní společnosti. Ta pak musí zajistit odlepení samolepek, čištění posprejovaných nápisů nebo vyměnit zničené jízdní řády.