Podle žalobce Jana Zídka provozovatel postavil kolotoč na špatném podlaží, které pak při provozu nevydrželo tíhu atrakce. Ta stála na travnaté ploše. V případě prokázání viny muži hrozilo až pět let vězení. „Mrzí mě situace, která nastala. Ale nejsem si vědomý toho, že bych pochybil. Spíše to považuji za nešťastnou náhodu," řekl Šaman před soudem.

Pouťová atrakce tři dny fungovala bez potíží, až v sobotu v podvečer se najednou uvolnily podkladové desky a atrakce se vychýlila ze své osy. Šaman atrakci sice okamžitě vypnul, sedm lidí včetně dětí se ale zranilo o vysunuté bezpečnostní zábradlí. Na kolotoči jich bylo nejméně čtrnáct. „Strýc křičel, dejte nohy nahoru, tak jsme je dali," vypověděla svědkyně. Sama si poranila levou nohu.

Jiná svědkyně nebyla tehdy přímo na kolotoči, ale nehodu sledovala z bezprostřední blízkosti. „Viděla jsem, jak se kolotoč začal třepat. Myslela jsem, že spadne. Hned jsem šla bokem. Hlídala jsem ještě sedmiletého syna," popsala žena, která měla na atrakci třináctiletého syna.

Ten si narazil obě nohy a do nemocnice ho přepravoval dokonce vrtulník. Nohy mu poté opuchaly a lékaři mu z nich museli odstranit i sraženou krev. O berlích chodil celé letní prázdniny.

Za provozovatele se paradoxně postavili i lidé, kteří na atrakci v době nehody byli. Potvrdili, že pracovníci na kolotoč nepřetržitě dohlíželi.

Podle Šamana předtím atrakce na jiných místech stála třikrát, všechno bylo v pořádku. Navíc podle něj není na zjišťování podloží žádný předpis. „Podloží se nejlépe prověřuje nájezdem těžké techniky před skládáním atrakce," uvedl ze zkušenosti majitel atrakce Jiří Husek.

Soudní znalec v oblasti strojírenství Arnošt Runčík potvrdil, že příčinou nehody bylo nevhodné měkké podloží, to však provozovatel podle něj nemohl poznat. Na místě, kde kolotoč v Zaječí stál, nebyly v povrchu žádné vyjeté koleje nebo otlaky, které by naznačovaly, že je povrch nebezpečný.

Po zhlédnutí dalšího videozáznamu Runčík soudu řekl, že k propadu atrakce muselo dojít v okamžiku, a ne postupně. „Nevím, jak se tomu dalo zabránit. Nic nenasvědčovalo tomu, že by zařízení mohlo být nestabilní," prohlásil znalec.

Zproštění navrhl nakonec ve své závěrečné řeči i státní zástupce Jan Zídek. Obžalovaný se vzdal možnosti na odvolání, státní zástupce si osmidenní lhůtu ponechal.

Podle Huska atrakce stála necelé tři miliony korun, poškození na ní však po nehodě bylo zanedbatelné. „Dali jsme tam jen nové kovové podpěry a opravili zábradlí,“ uvedl. Atrakce už podle něj znovu slouží lidem.

Šaman už před začátkem hlavního líčení uhradil zdravotním pojišťovnám náklady na ošetření sedmi lidí, kteří si při nahnutí atrakce poranili nohy. Šlo o zhruba čtyřicet tisíc korun.

O události se v obci Zaječí hodně mluvilo, po půl roce už podle starostky Jany Hasilíkové přestala být hlavním tématem. „Od podzimu jsem neslyšela, že by se o ní lidé bavili,“ poznamenala Hasilíková na začátku roku.