Kdyby na obyvatele Hrušovan nad Jevišovkou Jana Šedivého zvonili podomní prodejci, tak je žene pěkně rychle od dveří. „A kdyby mi pověsili na kliku domu nějakou reklamu? Okamžitě volám policii,“ reagoval Šedivý když uslyšel, že se jistá soukromá společnost snažila z radnice získat informace o tom, kdo by byl za takové zavěšování propagačních materiálů případně odpovědný.

Počátkem ledna se podle zákona o svobodném přístupu k informacím na hrušovanskou radnici obrátila společnost Superdoručovatel. Zajímalo ji, kdo by byl postižitelný v případě, že reklamní agentura bude na klikách domů nechávat nějaké sdělení. Zda agentura či subjekt, který na visačce inzeruje svoji službu či výrobky. A jestli toto vůbec radnice nějakou vyhláškou řeší. „Ze zákona jsme odpověděli s tím, že město nemá zpracovaný žádný metodický pokyn pro podobné situace,“ uvedl tajemník městského úřadu Zdeněk Šalomon.

Ilustrační foto.
Škrábance na kapotě za deset tisíc. Vandal podrápal v Novém Šaldorfu octavii

Jak dodal, podle zmíněného zákona číslo 106 radnice odpovídá jen asi z jedné třetiny na dotazy soukromých osob. „Většinu tvoří dotazy právnických osob. Zákon bývá zneužívaný různými firmami pro získávání marketingově použitelných informací, což může být i tento případ,“ dodal Šalomon.

Podle předsedy Svazu města a obcí Františka Lukla svaz k této společnosti žádné reference zatím neeviduje. „Jejich postup považuji za zneužití zákona o svobodném přístupu k informacím, a proto i tento by měl být na podobné šmejdy upraven. Svaz měst a obcí o toto usiluje, aby se obdobní kverulanti k datům, která jsou citlivá, nedostali. Jde jednoznačně o zneužití práva a bylo by vhodné, aby se jejich praktikou zabývaly k tomu určené orgány,“ konstatoval Lukl.

Nekalé a agresivní praktiky šmejdů se podle České obchodní inspekce přesouvají do internetového obchodování, na sociální sítě nebo do oblasti nabídky a nákupu energií. „Česká obchodní inspekce uskutečnila v roce 2018 celkem 73 kontrol. Z celkového počtu bylo zjištěno porušení právních předpisů při dvaceti kontrolách, což je téměř třicet procent,“ sdělil mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Opravy věže začaly koncem roku 2014.
Historická věž se vstupní branou na Hradišti dostala nový kabát za tři miliony

Starosta Hrušovan Miroslav Miloš tvrdí, že přestože je ve městě podomní prodej zakázaný vyhláškou, občas se prodejci objeví. „Voláme na ně okamžitě policii,“ naznačil starosta.