Dunění hudby, tančící dívenky v mini, svalnatí kluci. Páteční diskotéka ve známém znojemském podniku Chevignon jako obvykle o prázdninách praská ve švech. Kolem půlnoci nálada vrcholí a dochází k potyčce.

„Okolo půlnoci jsme přijali telefonické oznámení, že se někdo pohybuje na střeše budovy městských lázní,“ informoval vedoucí směny strážníků Zdeněk Přikryl.

Na místo okamžitě vyjíždí hlídka. „Když ale naši strážníci přijeli na parkoviště před diskotéku Chevignon zjistili, že se zde strhla rvačka,“ sdělil Přikryl. Strážníci se pokoušejí zjednat pořádek, jeden ze rváčů, notně posilněný alkoholem, napadá jednoho ze strážníků. Strážník se jej pokouší zpacifikovat. Přistupuje druhý agresor, chytá strážníka a odhazuje jej bokem od svého kumpána. Vše se děje velmi rychle. „Našeho kolegu mladík fyzicky napadl a kousl do ruky. Pak se dal na útěk, přičemž to vzal přímo přes naše služební auto,“ doplil Přikryl. Muži zákona začínají prchajícího agresora okamžitě pronásledovat a na pomoc volají také státní policisty.

Utíká temnotou


Situaci při pronásledování prchajícího komplikují temná místa, kudy útočník utíká. Bere to přes ploty nedaleké mateřské školky. Jeden ze strážníků ve tmě špatně šlápne a vymyká si kotník. Na místo se blíží hlídka Police české republiky. Po několika stech metrech ulici pak uprchlíka policisté dostihnou a na Dělnické ulici jej zpacifikují. Spoutaného agresora pak eskortují do policejní cely. „Protože se na incidentu se podílel ještě třiadvacetiletý mladík, byli oba vyslechnuti a jsou podezřelí ze spáchání trestných činů útoku na veřejného činitele a výtržnictví,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová. Starší útočník si pak v cele prosedí celou noc a půl dne.

„Do Ševálu chodím celkem pravidelně už asi tři roky, nejčastěji v pátek, kdy je tam nejvíc lidí,“ uvedl osmnáctiletý Michal Šištík ze Znojma. Sám byl svědkem několika incidentů. „Rvačky jsou vlastně na denním pořádku, stačí se na někoho špatně podívat a už to jede. Viděl jsem i krev, když tenkrát pobodali Cílka,“ dodal Šištík.

Majitel podniku je ale přesvědčen, že pro bezpečnost hostů dělá maximum.

„Mám tady připravenou službu, člověka z bezpečnostní agentury, který má své úkoly. Dokonce máme vytipované lidi, kteří dělají opakovaně problémy a ty do podniku nepouštíme,“ řekl šéf Chevignonu Pavel Šimko. Podle jeho slov se ale riziko konfliktů zcela vyloučit nedá. „Sem přijdou mnohdy kluci posilnění alkoholem z pet lahví odněkud z parku a pak se předvádějí. Za těch deset let, co Chevignon provozuji se nám ale třeba podařilo snížit množství krádeží na diskotéce. Ale těch frajerů, co se jdou porvat se dveřmi od záchodu, těch se asi nezbavíme,“ dodal Šimko.

Pachatelům za včerejší napadení veřejného činitele hrozí až tři roky vězení.