Samosoudce Pavel Rujbr vyslechl soudního znalce i pět účastníků nehody. „Nakládal jsem auto, když jsem ve směru od Brna zahlédl rychle se blížící světla. To neubrzdí, zvolal jsem, zdrhnout jsem už nestačil. Náraz mě zasáhl mezi odtahovým autem a policejní dodávkou. Když jsem se pak chtěl zvednout, zjistil jsem, že nemohu na nohu. Všichni jsme byli otřeseni,“ vypovídal pracovník odtahové služby. Vyštípnutý vaz v kotníku mu připravil trvalé následky.

Vyšetřovali nehodu, když do nich naboural další řidič. Vezl suroviny na drogy
Vyšetřovali nehodu, když do nich naboural další řidič. Vezl suroviny na drogy

Odmrštěné policejní auto se zastavilo právě až o odtahovou službu. V nemocnici skončili zranění policisté i viník nehody se spolujezdkyní. „V autě našli vyšetřovatelé doklady cizích lidí, plynovou pistoli, bílý prášek, rostlinnou drť, léky a další věci, sloužící k výrobě drog. Řidič, který utrpěl zranění nohou, navíc neměl oprávnění řídit,“ sdělil Deníku Rovnost vzápětí po nehodě policejní mluvčí Pavel Šváb.

Obviněný řidič Škody Octavia nereagoval na výstražná světla, u soudu namítal, že nehoda byla špatně označená. „Uviděl jsem je v poslední chvíli, až když jsem vyjel z doliny na vyvýšené místo, v protisměru mě oslnilo protijedoucí auto. Chyběla tam červená světla,“ hájil se. Podle ostatních svědků byly ale policejní majáky na obzoru vidět z dálky.

Mával rozsvíceným mobilem

Nehoda se stala 30. října 2018 kolem jedenácté hodiny večer. Podle informací, které zazněly v jednací síni, policisté už dříve viníkovi prokázali v těle amfetamin, opakovaně. Naposled asi týden před nehodou.

Zraněným pomáhali další muži, kteří přijeli pro účastníka předchozí nehody. Byli opodál. „V poli kouřilo auto, které náraz způsobilo, řidič sténal bolestí a nemohl jsem otevřít dveře. Policistům vybouchl airbag, pomáhal jsem jim ven. Běžel jsem na kopec a mával rozsvíceným mobilem, aby ostatní viděli, že se na silnici něco děje,“ vypovídali jeden po druhém.

Znojemští strážníci kontrolovali mladistvé v parcích i u dětských hřišť. Pomohou jim pracovníci sociálního odboru.
Nudící se mládež terorizuje lidi ve Znojmě, do terénu vyráží policie i sociálka

Jednání bude pokračovat 21. května. „Soud vyslechne další znalce a svědky," uvedl státní zástupce Roman Foltýn. Muži, který je nyní ve výkonu trestu, hrozí až osm let odnětí svobody.