Státní zastupitelství navštívil Schindler v pondělí. „Oznámení jsem podal pro účelové nebo jiné zmanipulování důkazu pachové expertizy a pro další porušení zákona,“ uvedl Schindler.

Policisté podle něj zásadně chybovali. „Nedostatečně nebo vůbec neprověřili všechny potřebné důkazy a svědectví, tak jak jim zákona ukládá. Celé jejich vyšetřování vedlo nakonec k mému odsouzení za čin, který jsem nespáchal. Toto se snažím již šestým rokem všemožně prokázat a očistit své jméno,“ upozornil mladý muž.

Přijetí trestního oznámení potvrdila zástupkyně státního zastupitelství ve Znojmě. „Mohu jen potvrdit, že toto oznámení jsme opravdu přijali,“ řekla stroze státní zástupkyně Naděžda Březinová.

Jaký bude další postup znojemského státního zastupitelství, které již před lety dozorovalo případ přepadení poštovních doručovatelek, nechtěla komentovat.

Podle odborníků na trestní právo by se věcí měla zabývat také policejní inspekce. Ta se přitom již před třemi roky zamotaným případem zabývala. Neshledala však žádná pochybení v řadách policie.

„V tomto případě, kdy je podezření, že trestný čin spáchal policista, by mělo státní zastupitelství věc předat policejní inspekci. Ta by potom měla učinit podobné kroky, které dělají policisté při provádění úkonů přípravného řízení s běžným podezřelým občanem,“ nastínil brněnský právník Martin Novák z advokátní kanceláře Tomáš Rašovský. Dodal, že by inspekce měla prověřovat i bývalé policisty, kteří se na vyšetřování podíleli.

Muž, který strávil pět měsíců ve vazbě a nakonec byl podmíněně odsouzen, vychází z aktuálního vývoje celé kauzy. Jak již dříve informoval Znojemský deník Rovnost, při vyšetřování jiného trestného činu se totiž policistům na Zlínsku přiznal k přepadením poštovních doručovatelek jiný člověk.

„Trestní oznámení opírám především o novou a podstatnou skutečnost, že byl zadržen skutečný pachatel loupeže, který se k činu doznal. Já nic nespáchal, neměl jsem s ním nic společného, tudíž se na místě činu moje pachové stopy vyskytnout nemohly,“ napadá Schindler údajné pachové stopy. Ty měly být nepřímým důkazem toho, že se pohyboval na místě dvou přepadení.

Na vyšetřování případu přepadení pošťaček pracují znojemští policisté. „Sestavili jsme tým složený z nejzkušenějších vyšetřovatelů. Za dohledu a spolupráce se státním zastupitelstvím probíhá intenzívní vyšetřování,“ informovala již dříve policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová­.