„Zboží porušující práva duševního vlastnictví bylo nalezeno a zajištěno na jedenatřiceti místech. Při kontrolní akci jsme využili pravomoci České obchodní inspekce a byly otevřeny dva osobní automobily a tři vstupy nebytových prostor a čtyři stánky,“ řekl k výsledkům rozsáhlé kontrolní akce ředitel ČOI Inspektorátu pro Jihomoravský a Zlínský kraj Karel Havlíček.

Kontrolní akce na tržnici Hatě, se uskutečnila ve středu. „Byla zaměřena na dodržování zákona o ochraně spotřebitele, tedy prodej, nabídku a skladování zboží porušující práva duševního vlastnictví,“ upřesnil mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Po vypracování všech odborných posudků potvrzujících zajištění padělků světových značek bude podle něj s kontrolovanými osobami zahájeno správní řízení, ve kterém bude rozhodnuto o výši pokuty a o propadnutí zboží. „Výrobky budou následně zlikvidovány nebo předány k humanitárním účelům,“ dodal Fröhlich.

Znojemské vinobraní.
Náhrada za vinobraní ve Znojmě: Vinařské tripy. Akce plná vína, burčáku a zábavy

V případech zboží, které bylo nalezeno mimo prodejní stánky, budou zahájena správní řízení s neznámou osobou a správcem tržnice. Akce se zúčastnilo čtyřiatřicet pracovníků České obchodní inspekce a třicet republikových policistů. Také zástupci ochranných známek.

Celkem bylo za jediný den zajištěno 4660 kusů či párů výrobků, tedy padělků oděvů, obuvi a galanterie. „Celková hodnota zajištěného zboží vyčíslená v cenách originálu je 23 701 999 korun, jedná se tak historicky o druhé největší zajištění padělků na Hatích za jediný den, a třetí největší vůbec,“ poukázal Fröhlich.

Před dvěma lety zabavila ČOI na Hatích padělky za 26 milionů korun, v roce 2008 během víkendu za 24,5 milionu korun.