„Protože rybník zamrzl a nefoukal ani vítr, který by roztočil vrtuli udržující hladinu rybníčku bez ledu, chtěli jsme vysekat kaprům díry do ledu. Kamarád ale párkrát sekl sekerou a asi půl metru pod hladinou uviděl na dne čtyři granáty. Pod čistým ledem byly krásně vidět, odhadoval jsem je na ráži osmdesát milimetrů. Raději jsme zavolali policii. Co kdyby byly funkční a našly je třeba děti a začaly s nimi házet po okolí,“ řekl Jan Vybíral z Hradiště, který byl jako voják půl roku na misi v bývalé Jugoslávii.

Hostinský z hradišťské restaurace Na perku má rybníček Boubínka pronajatý od státu. „Dříve tu byla skládka, my jsme to vyčistili a nasadili sem ryby. Asi před pěti lety jsme břehy zpevnili štěrkem a to tady určitě granáty nebyly. Předloni jsme ve vodě našli protitankové střely, ty sem taky někdo vyhodil. Stačí zastavit u kraje silnice, otevřít dveře a hodit to do rybníka. Je to pár metrů,“ zlobil se Vybíral.

Munici včera vpodvečer vyzvedl brněnský policejní pyrotechnik. Z vody ji vytáhl velkým magnetem připevněným na lanku. „Granáty byly bez roznětky a tedy nefunkční. V každém případě ale bylo dobře, že zavolali policii. Šlo o dělostřelecké granáty ráže 76,2 milimetrů z druhé světové války,“ uvedl policejní pyrotechnik poté, co si munici prohlédl. Pak ji naložil do služebního auta a odvezl k likvidaci.

Stejný pyrotechnik přitom odstranil i nálože, které našli dělníci při opravě nedalekého mostu přes Gránický potok. V polovině srpna tu bagrista odkryl stokilogramovou leteckou bombu přímo v pilíři mostu. Další pak našel přivolaný pyrotechnik. Ten pod bombami objevil ještě šestnáct dělostřeleckých granátů a dvě ženijní nálože. Vše pocházelo z druhé světové války. Pyrotechnici přímo na místě obě odpálili. Tlaková vlna přitom rozbila okna dvou domů v okolí. Jedna střepina prorazila střechu zahradní chatky vzdálené asi dvě stě metrů.