Místo ředitele ústavu je nyní neobsazené. „Ředitel Vladislav Popelka byl odvolán na začátku května dnes již bývalým ministrem Vladimírem Balašem. Důvody mu byly sděleny. Bylo vyhlášeno výběrové řízení na nového ředitele, ředitelku. Zařízení vede do doby jmenování dosavadní zástupce ústavu,“ potvrdila mluvčí ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Aneta Lednová.

Inspektoři dospěli k nelichotivému závěru po opakovaných šetřeních přímo v ústavu a na vedoucím postu doporučili změnu. Kontroly prováděli od začátku loňského podzimu do konce letošního ledna.

Znojemská pobočka České pošty v ulici Dukelských bojovníků.
Změna v rušení pošt ve Znojmě: jedna pobočka zůstane, o další rozhodnou peníze

Závěrečná zpráva hovoří o šikaně s vědomím pedagogů, nedostatečně zajištěném psychickém a fyzickém bezpečí dětí a žáků, či neřešených experimentech s návykovými látkami. Ústav se rovněž potýkal s dlouhodobými a častými útěky svěřenců. Kompletní inspekční zprávu má Deník k dispozici.

Inspekce rovněž předala Krajské hygienické stanici v Brně oznámení o nevhodných podmínkách pro činnost zařízení včetně fotodokumentace. „Hygienici pak v březnu inspekci informovali, že v ústavu naměřili teplotu 15,8 stupně Celsia a v budově potvrdili vlhkost,“ doplnil pro ČTK náměstek ústředního školního inspektora Karel Kovář.

Ředitel Popelka ale jakékoliv protiprávní chování ze své strany odmítá. „Od roku 2018 do současné doby bylo pouze jedno napadení klienta klientem, které si vyžádalo lékařské ošetření, nikoliv hospitalizaci. Z tohoto usuzujeme, že s tak náročnou klientelou jsme schopni zajistit fyzické bezpečí dětí. Psychické bezpečí dětí není možné posuzovat podle toho, jestli děti v našem zařízení jsou rády, všechny jsou zde umístěny na rozhodnutí soudu. Drtivá většina klientů je nejen medikovaná, ale zároveň jsou již pachateli trestných a závažných trestných činů,“ bránil se v oficiální reakci na zprávu inspekce Popelka.

Křivé obvinění?

Vzhledem k jeho odvolání se redakci Deníku jeho aktuální vyjádření nepodařilo získat.

Kromě návrhu na odvolání podali inspektoři na Vladislava Popelku a ještě dalšího zaměstnance ústavu i trestní oznámení. Případem se zabývá policie. „Prověřujeme řadu trestních oznámení a získáváme informace, které postupně vyhodnocujeme. V rámci možného trestního řízení jsme k závěru zatím nedospěli,“ sdělil policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Trestním oznámením se chce podle informací České televize bránit i odvolaný ředitel. Čelit by mu měl bývalý ministr školství Vladimír Balaš i Česká školní inspekce za křivé obvinění a pomluvu.

Místo vedoucího ústavu zůstává zatím neobsazené. „Za bezpečnost svěřenců v zařízení zodpovídá zatím zástupkyně ředitele,“ dodala mluvčí ministerstva školství Lednová.

Do výběrového řízení se mohou zájemci hlásit nejpozději do 9. června, s předpokládaným nástupem v srpnu, před začátkem školního roku.

Lanovka na Lipně.
Novinka v dopravě ve Znojmě. Přímým autobusem pojedou lidé až na Lipno

V ústavu přebývá necelá čtyřicítka svěřenců, jde o děti starší patnácti let, zpravidla s těžkými poruchami chování a učení, kterým ochrannou výchovu nařídil soud nebo orgány sociálně-právní ochrany dětí.

Výchovný ústav, střední škola a školní jídelna Višňové se nachází ve stejnojmenném městečku na Znojemsku s necelými dvanácti sty obyvateli v prostorách bývalého zámku. Nezletilým osobám od patnácti let zajišťuje ochrannou nebo náhradní výchovu a vzdělávání na základě rozhodnutí soudu.