Znojemský soud se přiklonil k názoru Nejvyššího soudu, který se oběma případy zabýval. „Zbyška Kaššaie soud zprošťuje obžaloby. Skutek se sice stal, ale není trestným činem," řekla k případu údajného pokusu Kaššaie požadovat zahlazení přestupku jistého řidiče předsedkyně senátu Kateřina Kafková.

Právě přes extajemníka Krejčíře měl Kaššai před šesti lety telefonicky požadovat u bývalého ředitele Městské policie Znojmo Petra Koloucha zahlazení přestupku. Kolouch ve středu u soudu nebyl, protože byl již v minulém líčení osvobozen.

Rozčarovaný naopak od soudu odcházel Krejčíř. „Budu se odvolávat. Už sedm let mne tahají po soudech za to, co jsem neudělal. Soudy mi trest postupně snižují, takže to může skončit pro mne dobře," zažertoval po vyhlášení rozsudku Krejčíř.

Toho sice soud ve věci pokusu zahladit přestupek společně s Kaššaiem zprostil obžaloby, ovšem trval na tom, že Krejčíř nezákonně ovlivnil šest let staré výběrové řízení na auta pro Centrum sociálních služeb.

Jako nebezpečný precedens hodnotí rozsudek obhájce Radek Ondruš. „Došlo k odsouzení za přípravu podkladů pro rozhodnutí. Je nutné, aby si všichni, tedy i zastupitelé či úředníci uvědomili, že jen podíl na přípravě podkladů může být trestným činem," upozornil Ondruš s tím, že roky stíhání nikdo lidem nevrátí.

Senát vedený soudkyní Kateřinou Kafkovou se opakovaně zabýval případem ze září roku 2010. „Kaššai tehdy telefonicky požádal tajemníka Krejčíře, aby zařídil stornování výzvy pro pachatele přestupku při parkování v Gagarinově ulici ve Znojmě s tím, že tam řidič nakládal babičku, kterou vezl do jeho ordinace," rekapitulovala již dříve soudkyně.

Tajemník pak podle obžaloby obratem volal tehdejšímu šéfovi strážníků Petrovi Kolouchovi, aby se podíval, jak to s přestupkovým řízením vypadá a zda to jde ještě hodit do koše. „Tím tajemník Krejčíř překročil svou pravomoc a zastupitel Kaššai ho k tomu navedl, protože musel vědět, že jako tajemník vůči městské policii žádné oprávnění nemá," uvedla loni v dubnu soudkyně.

Údajné přátelské telefonáty s cílem zahladit dopravní přestupek telefonování tedy podle soudů nakonec není trestným činem.

Vladimíru Krejčířovi soud nyní snížil roční vězení s podmíněným odkladem na dva roky na deset měsíců a pokutu sto padesát tisíc korun, která podle soudu zhruba odpovídá škodě způsobené zneužitím pravomoci při manipulaci nákupu dvou aut. Měl zásadně ovlivnit nákup dražších volkswagenů naméísto škodovek pro Centrum sociálních služeb Znojmo.

Krejčíř ve středu u soudu stále opakoval, že do ničeho nezasahoval, a že auta si přímo s prodejcem Liborem Suchým vybírala bývalá ředitelka Jarmila Eliášová. Pro zajímavost: Dlouholetá ředitelka Centra sociálních služeb Znojmo byla loni oceněna třetím místem v celorepublikové soutěži Národní cena sociálních služeb.

Krejčíř u soudu neustále opakoval, že vše bylo v její kompetenci a že on byl jen šéfem komise pro otevírání obálek s nabídkami aut. Prý žádný obsah nabídek nečetl a neznal. Soud mu neuvěřil.

Případ tedy kvůli odvolání extajemníka ani po šesti letech nekončí.