K obnově řízení soud naopak zavřel dveře mladíkům původně odsouzeným za dvě z přepadení. Předseda senátu Pavel Rujbr dospěl k závěru, že zejména přepadení na Janského ulici se společně účastnili až čtyři pachatelé.
„Provedeným dokazováním nebylo dostatečně přesvědčivě prokázáno, že se dříve odsouzení na loupežných přepadeních žádným způsobem nepodíleli,“ napsal do rozsudku soudce Rujbr.

Současně připustil, že splnit takový úkol možná ani nebylo v silách soudu. „Je otázkou, zda vůbec bylo v možnostech tohoto řízení danou skutečnost s ohledem na značný časový odstup vůbec vyloučit,“ dodal Rujbr.

Překvapivé doznání

Podezření na justiční omyl senátu pod vedením nynějšího předsedy znojemského okresního soudu Jaromíra Kapinuse přitom vyvolalo právě překvapivé doznání Antonína Škrdly. Ten se ke třem přepadením pošťaček spáchaným před sedmi a osmi lety spontánně přiznal, když ho počátkem loňského roku policie vyšetřovala v jiné věci. Důsledně přitom tvrdil, že ženy přepadal buď sám, nebo s mladíkem, jehož stíhání soud z formálních důvodů zastavil.

„Soud se přiklonil k závěru, že obžalovaný se trestné činnosti skutečně dopustil, když prokázal znalost takových detailů, o kterých mohl vědět jen pachatel,“ odmítl Rujbr v odůvodnění rozsudku úvahu, že by si Škrdla jen velmi pečlivě nastudoval spis.

„K věci ale nelze bezvýhradně přistupovat tak, že se skutky odehrály přesně podle toho, jak je obžalovaný popsal,“ otevřel si soudce cestu k udržení předchozího rozsudku. U prvního přepadení na Pražské ulici poukázal na někdejší doznání Tomáše Čepury a jeho pachové stopy na místě činu. V druhém případě na ulici Janského soud výpovědi a důkazy vyhodnotil tak, že na místě nebyli dva, ale čtyři pachatelé.

Antonín Škrdla, kterému soud vyměřil tři a půl roku vězení nepodmíněně, rozsudek přijal.
„Možnosti podat odvolání nevyužije. Svou roli v tom hraje i úvaha, že v září může soud požádat o podmíněné propuštění v polovině trestu,“ uvedla Škrdlova právní zástupkyně Jana Řezáčová.

Finanční užitek

Naproti tomu Renata Čučková, již soud označil za spolupachatelku prvního přepadení, odvolání proti podmíněnému trestu poslala. „Klientka se odvolává jak proti své vině, tak i proti trestu. Od samého počátku přímou účast na loupežích popírá. Připouští jen, že z nich měla finanční užitek. Soud měl její počínání hodnotit jako podílnictví, ne přímé spolupachatelství,“ sdělil její advokát Jiří Bílý.

V takovém případě by žena zřejmě trestu unikla kvůli promlčení.

Jaromír Schindler vinu dlouhodobě důsledně popírá. „Absolutně mne ani ve snu nenapadlo, že v rozsudku zazní moje jméno jako spolupachatele. Neznám obžalovaného Škrdlu, osobně neznám ani Čučku, se kterým mne soud spojuje,“ řekl již dříve Schindler.

V minulých dnech ho navíc rozhořčila údajná slova přísedícího senátu Jiřího Peřinky. Tomu lokální týdeník připsal tvrzení, že Jaroslav Schindler byl hlavou spiknutí organizujícího celou sérii přepadení. Peřinka, starosta Vranovské Vsi, takové tvrzení popřel. Schindler ale podal trestní oznámení.

„Zdůrazňuji, že v těchto případech jsem byl neprávem odsouzen jako údajný spolupachatel na základě křivého obvinění Tomáše Čepury. V článku jsou absolutní nesmysly. Třeba to, že bych měl cokoliv společného ještě i s dalšími případy loupeží a že bych měl já cokoliv organizovat,“ sdělil Schindler.