Podle Bohumíra Rady měl být napadeným jeho syn. „Šel fotit dva traktory společnosti Agro Jevišovice (součást koncernu Agrofert - pozn. red.), které vnikly na pole u Boskovštejna, na kterých dle platného memoranda hospodaří naše společnost Agro Boskovštejn. Jeden traktorista syna fyzicky napadl. Škrtil ho a dal mu facku,“ řekl Deníku Bohumír Rada s tím, že memorandum podepsal za Agrofert již dříve premiér v demisi Andrej Babiš. Agrofert nyní spravují svěřenské fondy, Babišovi nepatří.

Syn Bohumíra Rady a spolumajitel firmy Agro Boskovštejn Vojtěch Rada na poli zničeném herbicidem.
Zemědělci Radovi zničili obilí herbicidem. Viní Babišův Agrofert

Zástupce společnosti Agrofert Jan Pavlů redakci sdělil, že naopak Agrofert podal trestní oznámení na společnost zemědělce Rady. „Pan Rada se pokouší neoprávněně hospodařit na cizím pozemku, který má nyní právoplatně v nájmu akciová společnost Agro Jevišovice. Zatím na části pozemků rozmetal čistírenské kaly smíchané se statkovými hnojivy,“ konstatoval Pavlů.

Zástupce Agrofertu tvrdí, že vše budou bedlivě sledovat. „Existuje totiž důvodná obava, že pan Rada na těchto cizích pozemcích v nejbližších dnech neoprávněně zaseje, což již jednou předvedl před třemi lety. Budeme se proti nezákonným krokům pana Rady bránit,“ vzkázal Pavlů.

Moravští zemědělci v čele s Bohumírem Radou protestovali a neúspěšně se pokoušeli o blokádu budovy Ministerstva financí 25. dubna v Praze. Zemědělci si stěžují na nezaplacené dluhy Andreje Babiše.
OBRAZEM: Zemědělec Rada protestoval s kolegy v Praze

Rada naopak připomněl, že už loni navíc podal trestní oznámení kvůli údajnému čerpání evropských peněz Agrofertem na pozemky, které vlastní Rada. „Moje pozemky naopak Agrofert užívá neoprávněně celých sedm let. Celou kauzu dostanou do rukou poslanci,“ naznačil Rada.

Rada se s Agrofertem pře dlouhodobě. To potvrdil i zástupce Agrofertu. „S panem Radou skutečně jsou vedeny spory. Na rozdíl od něj však postupujeme podle zákona. Máme podezření, že se pan Rada snaží svými současnými aktivitami všemožně oddálit soudní stání, které se blíží ve věci insolvenčního řízení, kde ovšem společnost Agro Jevišovice není jediným účastníkem. Z veřejně dostupných zdrojů lze vidět, kdo všechno má a měl za panem Radou pohledávky a proč k tomuto řízení došlo,“ dodal Pavlů.

Ilustrační foto.
Svátky na silnicích? Rizikové. Policie nasazuje víc hlídek, zaměří se na alkohol

Známý zemědělec vybudoval jevišovického zemědělského družstva jeden z největších zemědělských podniků v zemi: akciovou společnost Agro Jevišovice. Časem se však dostal do insolvence a firmu v roce 2011 prodal právě Babišovi.