Podle průzkumu zabezpečovací společnosti Tokoz, který vychází z dat policie a Českého statistického úřadu, má být letos v létě vloupání méně než loni. „Očekáváme, že bude vyloupený každý 2770. rodinný dům v kraji a každý 6 700. byt," uvedl František Brož ze společnosti Tokoz.

Rok 2013 byl podle odborníků v počtu letních vloupání mimořádně kritický. „Od června do konce srpna jsme řešili v kraji 114 vloupání do rodinných domů a dvaadevadesát vloupání do bytů. V roce 2012 to bylo pouze devětačtyřicet bytů a šestasedmdesát domů," informovala policejní mluvčí Petra Vedrová.

Zloději svým chováním způsobili v loňském létě škodu přesahující sedm milionů korun. „Letos by měl být počet vloupání do rodinných domů o prázdninách o dvanáct procent nižší. Bytů by mělo být vykradeno dokonce o patnáct procent méně," sdělil předpoklad pro letošní období dovolených Brož.

Peníze a šperky

Zloději nejčastěji berou peníze a šperky. „Nepohrdnou ale ani elektronikou," sdělil Brož.

Podle policistů nejvíc zlodějů v Jihomoravském kraji míří do bytů a domů v Brně. Pro majitele rodinných domů jsou prázdniny ještě kritičtější než pro majitele bytů. „Nahrává tomu především vidina většího lupu a také nedostatečné zabezpečení," myslí si Brož. Podle něj jsou zloději schopni se bez větších problémů dostat do čtyř vyhlédnutých domů z pěti.

Odborníci tvrdí, že důkladně zabezpečený dům má pouze pětina lidí. Správné zabezpečení dveří do bytu vlastní pouze třináct procent lidí. Bezpečnostní opatření v podobě trezoru má podle Brože minimum obyvatel. „Při vniknutí do bytu nebo domu tak zloději často nic nebrání v tom, aby se jednoduše dostal k lupu," dodal.

Předseda Asociace českých lockpickerů Antonín Roll upozornil, že lidé podceňováním bezpečnostních opatření usnadňují zlodějům práci. „Do většiny domů nebo bytů se dostane i příležitostný zloděj, aniž by k tomu musel mít speciální náčiní. Často stačí jen hrubá síla nebo zcela jednoduché zlodějské techniky," upozornil předseda.

Podle policistů není důležité pouze technické zabezpečení obydlí, ale také bezpečné chování majitelů. „Lidé se často odjezdem na dovolenou chlubí. Sdělují, jak daleko a jak dlouho budou pryč. Často nedomýšlejí, že informace se mohou dostat k nepovoleným osobám, které si tipují objekty k vykradení," varovala Vedrová.

Upozornila také na riziko sociálních sítí. „Lidé by své zážitky měli sdělovat na internetu až po dovolené, ne před ani při ní," myslí si policejní mluvčí.

Pro zvětšení klikněte.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE.