Pronásledování začalo v Šumicích na Brněnsku. Šilberský najížděl na auto poškozeného s rozsvícenými dálkovými světly a mlhovkami a troubil.

„Poškozený vyděšeně volal své přítelkyni, že ho pronásleduje nějaký magor, a pokusil se obviněnému ujet. Ten jej nadále ve vysoké rychlosti pronásledoval, ve tmě, v dešti a s minimálním rozestupem, až do Jezeřan-Maršovic," stojí v popisu události.

Zmíněná přítelkyně čekala před domem na příjezd svého partnera. Spolu s ním ale dorazil i Šilberský a třikrát mu prostřelil kufr airsoftovou pistolí s kovovými kuličkami. Poškozený tedy z úleku odjel a Šilberský začal vyhrožovat jeho přítelkyni zastřelením. V květnu mu za to okresní soud ve Znojmě uložil pět a půl roku vězení. Šilberský se odvolal ke Krajskému soudu v Brně, ten se odvoláním zabýval ve čtvrtek dopoledne.

Trestní oznámení pro podezření z porušování povinností při správě majetku města podalo Znojmo.
Kvůli podezřelým dohodám vypláceli statisíce. Znojmo podalo trestní oznámení

Podle obhájce odsouzeného muže Martina Rybníkáře není zcela jasné, že to byl právě on, kdo auto řídil a na poškozeného střílel. Rozpoznávání pachatele bylo podle právníka provedeno v rozporu se zákonem.

„Identifikace má nějaká pravidla a ta tady byla porušena. Poškozená řekla, zda pachatele poznává, až u soudu, kdy seděl můj klient na lavici obžalovaných," stěžoval si Rybníkář na čtvrtečním jednání.

Domnívá se, že tímto došlo k porušení Listiny základních práv a svobod. „Požaduji, aby odvolací soud rozsudek znojemského soudu zrušil a mého klienta zprostil obžaloby," uvedl Rybníkář. Uložený trest mu navíc připadá nepřiměřeně přísný. „I kdyby to můj klient udělal, tak ten trest neodpovídá okolnostem případu," dodal obhájce.

Předsedkyně senátu Halina Černá odvolání Šilberského zamítla. „Soud připouští, že rozpoznání bylo u soudu ve Znojmě provedeno chybně a nesplnilo potřebné náležitosti. Nelze ale mít za to, že by pachatel ztotožněn nebyl," řekla soudkyně.

Průběh děje podle soudkyně odpovídá výpovědím svědků. „Ty jsou v souladu s oznámením na linku policie, s kamerovými záznamy a se stopami na vozidle. Je navíc zřejmé, že mobilní telefon Šilberského se pohyboval na místě činu," vyjmenovala Černá.

Motivem pronásledování bylo zřejmě to, že poškozený zastihl Šilberského s jeho kumpánem při krádeži marihuany. „Tomu odpovídá i nález pytle s marihuanou na ubytovně, kde druhý muž bydlel. Není tedy pochyb o tom, jak se skutek stal," pronesla soudkyně.

Nové parkánové zdivo.
Na zřícenině hradu Cornštejna dokončují obnovu zdi. Nádvoří už brzo zpřístupní

Odvolací soud tak potvrdil Šilberskému trest vězení za zločin vydírání, nebezpečné vyhrožování a navíc maření úředního výkonu. Měl totiž zákaz řízení. Navíc byl Šilberský v podmínce za ozbrojenou loupež.

„Je tedy zřejmé, že má ke zbraním kladný vztah," uzavřela Černá. Kromě vězení dostal odsouzený také zákaz řízení na tři roky.

Verdikt odvolacího soudu je pravomocný. Odsouzený má nárok na dovolání.