Obrovská tragédie postihla rodinu v Šumné. Teprve dvouletá holčička utonula v pátek dopoledne v bazénu u rodinného domu. Záchranářům se ji ani po pětatřiceti minutách oživovacích pokusů nepodařilo přivést k životu. „Ještě před příjezdem lékaře naváděla naše operátorka maminku, jak provádět resuscitaci holčičky. Naši lidé s lékařem pak na místě holčičku přes třicet pět minut resuscitovali a udělali maximum, co mohli. Bohužel stav dívenky byl nezvratitelný a zachránit život malé holčičky se nepodařilo,“ uvedla mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Barbora Zuchová.

Žádné podrobnosti

Policie zatím nechce uvádět žádné podrobnosti. „Případ utonutí dítěte v Šumné vyšetřujeme, v tuto chvíli nemohu sdělit žádné podrobnosti,“ uvedla stroze policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová. Jasno tedy zatím není ani v tom, jak se dívenka dostala do nadzemního bazénu. Podle svědků tragédie však byly u bazénu plastové schůdky. Rodina utonulé holčičky bydlela ve vesnici teprve několik měsíců. Více se s nimi nestačil seznámit ani starosta. Ten byl informací o tragédii zaskočen.

„Nic o tom nevím, nejsem v Šumné. Je to hrozné neštěstí,“ řekl starosta Petr Cejpek. Dodal, že za dobu své práce na obci, což je osmnáct let, nic podobného nepamatuje. „O rodičích dívky nic nevím, rozhodně to byli naprosto bezproblémoví lidé,“ dodal zdrcený starosta.

Podle místních komplikovala příjezd záchranářů poloha domu, který stojí na samém okraji Šumné a dostat se k němu je složité. Záchranáře i policii proto musel na cestu navést jiný policista, který obec dobře zná. Čekal proto na jejich příjezd na křižovatce ve vesnici.

Tragédie zasáhla velmi silně také jednoho z přátel rodiny. „Když se to stalo, byl jsem zrovna v práci. Je to hrozné. Neskutečně hrozné. Moji rodiče rodinu znali, můj synovec si za holčičkou chodil hrát. Byla to hodná, asi dvou a půlletá dívenka. Mě to opravdu velmi zasáhlo, ještě včera mi mávala za plotem,“ smutně vzpomínal Ladislav Kruba.

Ani sousedé o rodině zemřelé dívenky mnoho nevěděli. „Ano, stalo se to v tomto domě. Měli víc dětí. Nevím přesně kolik. Větší děti byly z jejich minulých manželství, utopená holčička byla, pokud vím, jejich společným dítětem,“ uvedla žena, která pracovala na zahradě hned vedle domu, kde se tragédie stala. Své jméno prozradit nechtěla.

Sdílnější nebyli ani další obyvatelé Šumné. Někteří před novináři raději rychle zabouchli dveře svých domů. Zpráva o smrti malé holčičky zasáhla jinou ženu ze sousedství. „Vůbec jsem nevěděla, že se něco tak hrozného stalo. Slyšela jsem houkat sirény. Bylo to strašné, ptala jsem se manžela, jestli neví, co se děje. Vím, že dům koupili asi před půl rokem, ale ani nevím, jak vypadají. Já jsem důchodkyně, ven moc nechodím. Z té zprávy se mi udělalo úplně špatně,“ řekla dojatá žena.

Podobný případ se na Znojemsku stal na jaře před dvěma roky. V Micmanicích se tehdy v místním potoce utopil teprve čtyřletý chlapec.

MONIKA CHODĚROVÁ DALIBOR KRUTIŠ