Přestože soud měl být původně neveřejný, soudce Pavel Rujbr nakonec přítomnost veřejnosti připustil. Mezi přítomnými se tak kromě Dřevojanovy rodiny objevila například i šéfka školských odborů Růžena Šalomonová. Ta je současně také lídrem kandidátky Nezávislých demokratů do nadcházejících krajských voleb.

„Jsem tu jen jako nestranný pozorovatel, jako zástupce veřejnosti," svěřila se Šalomonová. Při přelíčení seděla vedle Karla Světničky, jež je znám především na Havířovsku kvůli několika soudním stížnostem v souvislosti s průběhem minulých voleb.

John Bok, kterého si jako jednoho ze dvojice důvěrníků na závěr minulého jednání soudu obžalovaný muž vybral, nakonec k soudu do Znojma nepřijel.

Výslech poškozené

Svědkyně, která již v přípravném řízení tvrdila, že ji Dřevojan dlouhodobě obtěžoval a také vyhrožoval, byla po celé dopoledne pod palbou otázek. Ptal se jí jak soudce, tak především oba obhájci obžalovaného Dřevojana. „Vyhrožoval mi, že zveřejní erotické fotografie, které se mnou v průběhu našeho vztahu pořídil. Také tvrdil, že mi udělá ze života peklo, pokud nebude po jeho," opakovala několikrát u soudu žena.

Přitom se však zamotala do sítě času a událostí a byla jak soudcem tak především obhájci částečně usvědčena ze lži. Zpočátku totiž tvrdila, že ji Dřevojan vydíral již od roku 2004. Později však svůj výrok opravila. „Bylo to až od roku 2008. Předtím jsme spolu měli milenecký vztah," řekla také žena.

Soudce přitom hned na začátku líčení svědkyni jasně upozornil, že musí mluvit jen pravdu. „Co vás vedlo, že jste lhala? To je dost zásadní," ptal se jeden z Dřevojanových obhájců Radek Keller. Vysvětlení bylo prosté. „Nechtěla jsme přiznat, že jsem s panem obžalovaným měla milenecký poměr," vysvětlila svědkyně.

Soud pak mimo jiné slyšel i přepisy z SMS zpráv, které si oba aktéři vzájemně před lety posílali. Svědkyně byla dotazovaná také na vztahy s bývalým exstarostou Petrem Nezvedou, za jehož působení v čele radnice se dostala k práci na úřadě. Padla i jména Marian Keremidský a Jan Blažíček. O všech žena tvrdila, že s nimi měla jen pracovní vztah.

Dřevojanovy požadavky

Před koncem líčení se ještě Dřevojan pokoušel navrhovat blíže nespecifikované procesní úkony, jako jsou odborné expertizy. „Dohodněte se se svými obhájci a formulujte prosím přesně, jaké expertizy, z jakého oboru a čeho přesně se mají týkat," reagoval na požadavky obžalovaného soudce Rujbr.

Státní zástupkyně pak ještě požádala soud o výslech dalšího svědka. Kromě již dříve oznámeného požadovaného svědectví bývalého místostarosty Jana Blažíčka, bývalého radního Jiřího Kacetla, Dřevojanovy spolupracovnice Jarmily Chytré a bývalého obchodního zástupce Zdeňka Sodomky by se u soudu měl objevit další Dřevojanův spolupracovník ze Znojemského týdne Stanislav Nováček.

Krátce poté soudce odročil líčení na další termín. Kauza bude u znojemského soudu pokračovat v pátek druhého listopadu.

Policie Dřevojana obvinila v listopadu 2010 z vydírání mladé ženy, kterou měl přes její erotické snímky nutit k pokračování jejich intimního vztahu. Za to mu nyní hrozí až čtyři roky ve vězení. Na konci loňských prázdnin pak přibylo i obvinění z nakládání s dětskou pornografií. U toho je trestní sazba do dvou let.