Sice bez sněhu, s teplotami připomínajícími spíše jaro a na Štěpána pak se silným větrem, přesto velmi klidné byly pro většinu lidí ze Znojemska letošní vánoční svátky. Podobně jako vloni měli pak oproti jiným rokům i tentokrát klidnější službu zdejší policisté, záchranáři a hasiči.

Do čtvrtečního odpoledne například evidovali za celé sváteční období jen několik drobných nehod bez vážnějších úrazů, nijak nebujela ani kriminalita. „Během uplynulých svátků se skutečně nic závažného v našem regionu nestalo," uvedla znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Klidnou službu měli záchranáři většinou na celém jihu Moravy. Během Štědrého dne vyráželi jihomoravští hasiči pouze ke třinácti událostem. „Ve srovnání s dlouhodobým denním průměrem, který činí pětadvacet výjezdů, můžeme mluvit o pohodových a klidných Vánocích," potvrdil mluvčí jihomoravských hasičů David Jirouš.

Na Znojemsku vyráželi hasiči o Štědrém dni k jedné dopravní nehodě. Havárie osobního vozidla se odehrála chvíli po půlnoci v noci na 24. prosince v Novém Šaldorfu a vyžádala si jedno zranění. Hasiči poté museli zajistit úklid silnice. Odpoledne o Štědrém dni pak ještě museli pomoci otevřít byt lidem v ulici Na Kopečku ve Znojmě.

O den později pak pomáhali hasiči člověku v Hraběticích, který spadl ve sklepě a zranil se. „Ze sklepa jsme osobu vynesli a předali lékařům," informoval operační důstojník hasičů.

Jednotky na jihu Moravy nejčastěji vyjížděly k záchraně osob a zvířat, a to celkem čtyřikrát. Hned dvakrát vyjížděli na Štědrý den hasiči z jižní Moravy k záchraně kočky.

Prvního čtyřnohého mazlíčka vyrazili zachraňovat před půl čtvrtou odpoledne hasiči z Kyjova. Druhý výjezd čekal na hasiče asi o hodinu později v Bílovicích nad Svitavou. Tam si kočka ke zkoušce svých horolezeckých schopností vybrala vzrostlý modřín.

Za menším počtem zásahů na silnicích oproti jiným dnům stojí podle záchranářů fakt, že počasí bylo spíše jarní, tedy bez námraz či sněhových jazyků, jak je v zimě běžné. Dokonce ani kvůli čtvrtečnímu silnému větru nevyjížděli hasiči ze Znojemska ani jednou. A lidé si teplých dní užívali, ve čtvrtek rtuť venkovních teploměrů šplhala až k deseti stupňům.

„Přijeli jsme sem na svátky za příbuznými. Kdybych věděl, že bude takhle, vzal jsem si kolo," popsal například Jakub Smetana z Brna, který vyrazil na Boží hod vánoční na vycházku do Podyjí.

Podobně jako v minulých dnech bude i dnes. „Tedy zataženo až oblačno. Nejvyšší odpolední teploty budou až osm stupňů Celsia," informovala Jitka Kučerová z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Až k osmi stupňům Celsia se na Znojemsku podle předpovědí meteorologů vyšplhá i venkovní teplota zítra a zřejmě i v neděli.