Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Nájemník neplatil za byt, vystěhoval ho exekutor

Znojmo - /VIDEO, REPORTÁŽ/ Lidé obcím na Znojemsku dluží miliony korun. K exekucím dochází jen výjimečně.

26.2.2009
SDÍLEJ:

Strážníci asistovali u vystěhování neplatičeFoto: DENÍK/Dalibor Krutiš

Několik uniformovaných strážníků, profesionální ochranka, silní stěhováci a zástupce města se ve čtvrtek dopoledne jakoby z ničeho nic objevili před domem na Masarykově náměstí ve Znojmě. Všichni však dobře věděli, proč tady jsou. Vědělo to také několik obyvatel jednoho z bytů v domě, který sousedí se Znojemskou Besedou.

„Dobrý den, tak tady je příkaz k soudnímu vystěhování,“ ukazuje nájemníkům dokument soudní vykonavatel Petr Löfler. Zástupce exekutorské kanceláře se tentokrát nesetkává s žádným odporem. „Vidím, že máte něco nachystané, takže na ulici je náklaďák, můžeme začít nosit,“ vydává pokyny Löfler.

Za asistence městské police, jejíž přítomnost uklidňuje případné emoce, začíná dvojice silných mužů vynášet ze zanedbaného a špinavého bytu oprýskaný nábytek. „Kde máte manžela?“ ptá se přihlížející soused. Odpověď však nepřichází. Dvě drobné ženy mlčky vynášejí z bytu menší zavazadla, různé bytové doplňky či přepravky s nádobím. „Pane, pomůžete nám aspoň s tím těžkým nábytkem tam na Bezručce?“ ptá se prosebně starší žena. Oba stěhováci kývnou na souhlas.

„Dnes je to v klidu. Jednak tu není nájemník, manžel jedné z žen, a klid je také proto, že tu asistuje policie. Jindy většinou slýcháme hodně vulgární urážky a vyhrožování,“ popisuje exekuci Löfler. Podle jeho slov však k naplnění výhružek nedochází.

Na vystěhování dohlíží Ludmila Chloupková ze Správy nemovitostí města Znojma a šéf bezpečnostní agentury Miroslav Jánský. „Už jsme tady poněkolikáté, ale až dnes dochází k vystěhování. I když bez pana Balažoviče, který do toho bytu patřil,“ vysvětluje Jánský. Jeho lidé asistují letos již u druhého soudního vystěhování ve Znojmě.

Vloni město evidovalo dvacet exekucí na vyklizení. „Z toho se jich uskuteční jen několik. Většinou to dopadne tak, že jakmile exekutor donese příkaz k vyklizení, lidé se odstěhují sami,“ vypočítává mluvčí města Denisa Šipošová. Nájemník, kterého město vystěhovalo ve čtvrtek, dlužil sedmdesát tisíc korun.

V loňském roce dala Správa nemovitostí města Znojma sto šestapadesát výpovědí z nájmu bytu. „Výpovědní důvod nastane ve chvíli, kdy dluh přesáhne tři měsíce. Poté začne běžet tříměsíční výpovědní lhůta, v rámci které se dlužníci mohou dohodnout na splátkovém kalendáři nebo mohou dluh zaplatit,“ nastiňuje Šipošová.

Pokud se tak nestane, podklady přebírá právník a podává žalobu na vyklizení. „Když po rozhodnutí soudu nájemník byt nevyklidí, podává se návrh na exekuci a vše přebírá exekuční kancelář,“ dodává mluvčí.

Dluh na nájemném za městské byty ve Znojmě se od roku 2006 snížil asi o čtyři a půl milionů korun, tedy asi na polovinu.

Menší problémy s neplatiči nájmů mají také v Moravském Krumlově. „Letos jsme měli jeden případ soudního vystěhování, vloni asi tři. Celkově nám lidé na nájemném dluží asi jeden a čtvrt milionu korun,“sděluje místostarosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

V Miroslavi zatím ke krajnímu řešení, tedy soudnímu vystěhování neplatiče nájemného, přistoupit nemuseli. „Pokud nájemník dlouhodobě neplatí, máme to ošetřené ve smlouvě. Z městského bytu se prostě musí vystěhovat jinam a pak musí podle splátkového kalendáře dluh uhradit. Naštěstí jsme zatím žádné závažnější neplacení nájemného řešit nemuseli,“ vysvětluje místostarosta Miroslavi Roman Volf.

Autor: Dalibor Krutiš

Místo události:
26.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Žáci 1.B třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích s paní učitelkou Evou Nachtneblovou.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení