Údajná kamarádka následně požadovala také zaslání zmíněného kódu. „Nemeškala jsem a hned jí volala. Sdělila mi však, že nic takového nepsala. Bylo zjevné, že má někým napadený a zneužitý facebookový účet,“ popisovala Brňanka.

Stejná situace se opakovala znovu, jen s jinou kamarádkou. „Tentokrát byl rozdíl v tom, že jsem jí volala hned a nereagovala na výzvu o telefon,“ doplnila Lantová. Takovou reakci chválí i policisté, podle kterých je klíčová ostražitost. Naděje na dohnání viníka k odpovědnosti ji totiž nízká. „Vypátrání pachatele takové činnosti není vůbec jednoduché. Navíc často útočí za zahraničí. Tito podvodníci po sobě poměrně sofistikovaně zakrývají a ničí stopy,“ reagoval policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Radar hlídá na I/50 u Velešovic dodržení povinné sedmdesátky.
Měření u Velešovic: 15 tisíc přestupků, kolik tam vytáhl rekordman?

Potvrdila to i Lantová na příkladu své další známé. „Nevěděla o podvodném jednání a poslala svá telefonní čísla. Několika jejím přátelům se podvodníci dokonce dostali na účty a případ tak skončil u policistů. Dodnes nemají žádného pachatele,“ dodala Lantová.

Ochrana na Facebooku.Ochrana na Facebooku.Zdroj: Grafika: Markéta EvjákováV těchto případech podvodníci postupují podobně. Když se vydávají za přátele, vymyslí si takovou legendu, které oběti uvěří. Pachatel je přesvědčuje k rychlému jednání a po vyžádání telefonního čísla objedná často sms pojící se právě k zaslanému číslu. Poté dorazí na telefon kód, který údajný kamarád žádá rychle odeslat, aby ve skutečnosti došlo k provedení platby ve prospěch pachatele. „Minimálně dvakrát jsem se s tím setkala. Nikomu jsem ale nic neposílala a kontaktovala dotyčného přímo, abych zjistila, že je to podvod,“ potvrdila další Brňanka Petra Špičková.

Tisíce za pět minut

Příkladem je případ z Brněnska, kde pachatel pod získanou identitou oslovil facebookové kamarády žáka základní školy. Ta spočívala v přeposlání kódů, které dostali na mobilní telefon. Ty pak podvodník využíval k nabití kreditu na internetových herních portálech. Tímto způsobem přišla třeba dvanáctiletá dívka z Ivančic během šesti minut komunikace s podvodníkem, který se na Facebooku vydával za její kamarádku, o skoro pět tisíc korun,“ popisoval policejní mluvčí.

Viníkům v případě byť nepravděpodobného dopadení hrozí pobyt za mřížemi. „Dopouštějí se neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací, platí tady také přechovávání přístupového zařízení a hesla k počítačovému systému a jiných takových dat. Při posouzení je rozhodující, jaká data a jakým způsobem pachatelé získávají,“ dodal Malášek.

Žena z Bučovic dala podvodníkovi přístup k účtu, přišla o peníze

I policisté na Vyškovsku se čím dál častěji setkávají s oznámeními takzvaných internetových podvodů. „Zaznamenáváme i situace, kdy poškození bohužel sdělí podvodníkům údaje ke svému účtu či platební kartě,“ potvrdila vyškovská policistka Alice Musilová.