Policie o jeho dopadení informovala ve čtvrtek. „Před koncem loňského roku se nám podařilo z vloupání obvinit jistého muže ze znojemského regionu," uvedl šéf znojemské kriminálky Libor Jedlička bez bližšího popisu zloděje s tím, že všechny případy vloupání se policie ještě nepodařilo objasnit, a nadále je vyšetřují.

Policie loni na Znojemsku evidovala více než dvě stě šedesát krádeží vloupáním do domů a dalších budov. Vyplývá to ze zveřejněné statistiky kriminality za rok 2015. „Vloni jsme evidovali 1978 trestných činů, což je zatím nejméně v dlouhodobé historii. Kriminalita ve srovnání s předchozími roky klesla pod hodnotu dva tisíce případů a to jsme tu ještě neměli," přiblížil ve čtvrtek nejvyšší policista na Znojemsku Mojmír Pavelka.

Družku polil žíravinou

Kriminalisty loni zaměstnaly tři nejzávažnější případy, které mají zařazené v kategorii vražda. „Dvě z nich byly šetřené jako pokus o vraždu," naznačila policejní mluvčí Petra Ledabylová.

Násilný čin, který skončil smrtí ženy, vyděsil obyvatele klidné ulice ve Znojmě – Příměticích loni v létě. Šestačtyřicetiletou matku dvou malých dětí tam měl ubodat její přítel. „Muž ročníku 1977 je obviněný z vraždy v prvním odstavci. Hrozí mu tak trest odnětí svobody v délce deseti až osmnácti let," konstatovala již dříve Ledabylová.

Policie připomněla také jiný závažný násilný útok na ženu ve Znojmě. „Bylo to loni v srpnu. Zjistili jsme, že se v autě pohádali dva partneři a muž svoji družku potřísnil žíravinou. Žena utrpěla vážná zranění. Muž je ve vazbě, vyšetřování spěje ke konci a státní zastupitelství připravuje obžalobu na násilníka," řekl kriminalista Jedlička s tím, že napadená žena se stále léčí, i když už není v ohrožení života.

V kolonce neznámý pachatel mají policisté případ, na kterém pracují již déle než rok. Jde o pěstírnu marihuany, kterou objevili koncem roku 2014 v Dukelské ulici ve Znojmě. „Případ jsme odložili ale stále na něm pracujeme," naznačil Jedlička. Jak podotkl, policii komplikuje práci vietnamská komunita, která s případem souvisí. Proniknout do ní není podle policie lehké.

S prací podřízených policistů je spokojený jejich velitel. „Objasněnost se pohybuje od více než jednapadesáti procent ve Znojmě po sedmašedesát v Moravském Krumlově a to je v obou případech velmi solidní," zakončil Pavelka.

Policie loni v regionu vyšetřovala také jednadvacet případů vydírání, sedmnáct případů stalkingu či asi šest desítek úvěrových podvodů.