První tři případy vyšetřují znojemští kriminalisté. Pachatele žhářského útoku na loď Dyje z roku 2012, člověka, který zapálil dvě auta loni v květnu v Těšeticích i toho, kdo stojí za zapálením kulturního domu ve Starém Petříně v roce 2011, policie stále hledá. Případy jsou přitom oficiálně odložené. „Prakticky nezáleží na tom, zda případ je či není odložen, jde jen o právní formulaci. Obecně platí, že vždy, když se k danému případu objeví nové skutečnosti, intenzivně se jimi v rámci vyšetřování zabýváme," řekla mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová.

Na informaci od policie, že už ví, kdo v roce 2012 zapálil a zcela tak zničil výletní loď Dyje, čeká její majitel, podnikatel Martin Balík. Provozovatel dvou lodí ve vlnách vranovské přehrady tvrdí, že on žháře zná. „Věřím, že to policie bude muset nakonec nějak uzavřít. Všechno tomu nasvědčuje, protože my pachatele známe," sdělil Deníku Balík.

Podnikatel připomněl, že zapálením lodi mu vznikla značná škoda. „Jde o celkem třináct milionů korun, přičemž škoda na shořelé lodi je osm milionů korun, zbytek je ušlý zisk," vypočetl Balík.

Již dříve podnikatel tvrdil, že zapálenou loď neměl pojištěnou. Mezi lidmi se povídá, že ji naopak pojištěnou měl údajně v Rumunsku. „Tak toto slyším poprvé," reagoval pobaveně Balík. „Kdyby tomu tak bylo, určitě by s tím policie pracovala," podotkl muž.

Policie tvrdí, že udělala maximum možného. „Vzhledem k tomu, že případ lodi Dyje není uzavřen a ukončen, ale pouze odložen, není vhodné k věci poskytovat žádné detailnější informace. Postupovali jsme podle zákona, vyslechli jsme všechny svědky a osoby, které k věci mohli poskytnout jakékoli informace. Zatím se nám pachatele nepodařilo bohužel zjistit," naznačila už dříve Drahokoupilová.

Dosud se stále neví, kdo a proč zapálil sportovní BMW a luxusní Toyotu vloni v Těšeticích. Škoda se tehdy vyšplhala ke dvěma milionům korun. Jak už dříve informoval Znojemský deník Rovnost, vypsal majitel dvou ohněm zničených aut, podnikatel ve stavebnictví Michal Bezega, odměnu sto tisíc korun tomu, kdo pomůže najít člověka nebo lidi, kteří mu jeho auta zapálili. „Tento případ řešíme jako obecné ohrožení a intenzivně na něm pracujeme. Poškozený muž skutečně vypsal odměnu sto tisíc korun pro toho, kdo poskytne informace vedoucí k dopadení pachatele," informovala mluvčí.

Odhalit pachatele požárů je podle policie velmi složité. Na jeden starý případ si vzpomněl bývalý šéf znojemské kriminálky Jan Mráka. „Řadu stop zničí oheň, okolí místa činu mohou poškodit zasahující hasiči, takže trasologické stopy mohou být také nepoužitelné. Navíc, pokud se pachatel na žhářský útok připravuje, chystá si pokud možno co nejdokonalejší alibi," přiblížil Mráka.

Jeho lidé po roce 1989 v Našiměřicích vyšetřovali požár kulturního domu. „Pachatel si tam vytvořil na kritickou dobu takové alibi, že v dobu, kdy začalo hořet, tankoval v Rakousku benzin. Takže vyšetřování těchto případů je opravdu velmi složité," řekl už dříve Mráka.

Kdo a proč zapálil dvě luxusní auta v Těšeticích, není zatím jasné. V pořadu Na stopě České televize se poškozený podnikatel Michal B. opakovaně vyjadřoval, že může jít o závist či pomstu.

Nejstarší z těchto tří případů je požár kulturního domu ve Starém Petříně. Ten lehl popelem v únoru roku 2011. Petřínští ho přitom měli po čerstvé rekonstrukci. Škoda tehdy vyšplhala na dva miliony korun. Dnes už opravený kulturák opět slouží.

Dramatický požár obchodního centra Excalibur zavinil koncem roku 2007 stánkař neopatrným zacházením s pyrotechnikou. Oheň tehdy přijely likvidovat téměř tři stovky moravských a dolnorakouských hasičů. Naštěstí se obešel bez zranění. Policie jej ani po spolupráci s Interpolem dosud nenašla.

„Sčítání škod a nákladů trvalo poměrně dlouho. Konečné číslo je téměř pět a půl milionů eur, tedy necelých sto padesát milionů korun. Pro nás bylo důležité co nejdříve otevřít a obnovit víc než sto pracovních míst," shrnul tehdejší mluvčí společnosti provozující obchodní centrum Jiří Čadan.