Až padesát lidí mělo v minulém roce problém s domácím násilím. Vyplývá to z údajů znojemské Charity, jejíž pracovníci takovým lidem pomáhají. Většinou jde o případy, kdy muž psychicky nebo fyzicky týrá svou ženu.

Poslední případ řešila znojemská policie v pondělí. „Policisté v pondělí v dopoledních hodinách vyjížděli k případu fyzického násilí. Padesátiletý manžel napadl svou ženu. Vnikl do bytu na Aninské ulici ve Znojmě a ženu, která se domnívala, že přichází dcera, fyzicky napadl. Povalil ji na zem a způsobil jí zranění, se kterými byla převezena do nemocnice,“ řekla mluvčí znojemské policie Lenka Drahokoupilová.

Agresivního muže, který v bytě neměl trvalé bydliště, budou nyní policisté stíhat za porušování domovní svobody a za násilí proti jednotlivci. „Násilníkovi hrozí až tři roky vězení,“ dodala mluvčí.

„Pacientku jsme přijali do nemocnice po napadení manželem, který ji udeřil do hlavy, břicha a žeber. Následná vyšetření však neprokázala žádnou zlomeninu nebo poranění vnitřních orgánů. Ošetřující lékař zjistil na uvedených místech pouze zhmoždění. Ženu jsme v úterý dopoledne propustili do domácího ošetřování,“ informoval mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner.

Obětem se snaží pomáhat charitní služba Tereza. „Fyzicky, ale i psychicky jsou většinou týrané ženy. V některých případech se může jednat o násilí ekonomické. To znamená, že partner nedává ženě peníze a ona pak nemá finanční prostředky,“ popsala vedoucí poradny pro oběti násilí Barbora Pavelková. V uplynulém roce se na službu obrátilo více než padesát lidí a její pracovníci uskutečnili přes tři sta dvacet setkání. Mezi oběťmi byli i tři týraní muži.

Nejtěžším krokem pro týranou ženu je přijít do poradny. „Někdy trvá hodně dlouho, než se ženy otevřou a přijdou k nám,“ potvrdila Pavelková. Poradna má k dispozici psychologické a právní poradenství. „Pokud se klientky rozhodnou opustit partnera a potřebují pomoc, využijí naši právničku,“ informovala Pavelková.

Pokud už to však ženy doma nemohou vydržet, je jim k dispozici domov pro matky v tísni. „Problematika domácího násilí je opravdu hodně široká. Avšak pomoc nehledají jenom ženy fyzicky týrané,“ řekla vedoucí domova Blanka Mahdalová.

Domácí násilí se týká všech sociálních vrstev. „Násilí se netýká jenom žen z nejslabších sociálních vrstev. Jsou mezi nimi vysokoškolačky i středoškolačky. Avšak přímo z nemocnice k nám zatím žádná žena nepřišla,“ popsala Mahdalová. Svědky domácího násilí bývají často i děti. „Studie ukazují, že i když děti jsou pouze svědky násilí, mají stejné příznaky, jako týrané děti,“ dodala Mahdalová.

Rozhovor s regionálním vedoucím PMS pro Jihomoravský soudní kraj Pavlem Krpatou čtěte zde