Zproštěni pro nedostatek důkazů. Tři znojemské policisty Mojmíra Pavelku, Petra Pokorného a Jiřího Hradeckého, kteří podle obžaloby exmanželce bývalého starosty Znojma nezákonně smazali pokutu, zlínský soud včera osvobodil. Rozsudek ale není pravomocný, státní zástupce si totiž nechal lhůtu pro možné odvolání ke krajskému soudu.

Žalobce muže vinil z toho, že před dvěma lety pomohli bývalé manželce tehdejšího starosty Petra Nezvedy k tomu, aby nepřišla o řidičák. Měla být vybodovaná, ale policisté Pokorný a Hradecký, včetně jejich nadřízeného Pavelky, vstoupili do evidence a smazali ženě její poslední pokutu. Podle obžaloby tedy manipulovali se spisy a ovlivňovali přestupkové řízení.

Bývalý šéf znojemské policie Pavelka a tehdejší starosta města byli prý dobří známí. Právě proto podle obžaloby Pavelka svým podřízeným řekl, aby pokutu starostově exmanželce ztopili.

Těmi podřízenými byl tehdejší vedoucí obvodního oddělení Pokorný a řadový policista Hradecký. Právě ten měl ženu v roce 2010 přistihnout, jak řídí s mobilem u ucha. „Dal mi pokutu za mobilování. Souhlasila jsem s ní a zaplatila ji, protože jsem spěchala do divadla," vysvětlovala již dříve na policii bývalá žena starosty.

Poté se však proti pokutě odvolala, protože jí přišlo vyrozumění, aby odevzdala řidičák, protože nasbírala dvanáct bodů. Průkaz jí ale nakonec zůstal.

O ženině přestupku existují dva různé záznamy. V prvním z nich byl uveden pouze fakt, že žena vinu uznala a pokutu zaplatila. Ve druhém už ale policista psal, že si vlastně ani nebyl jistý, zda žena opravdu držela u ucha mobil, nebo tam měla pouze ruku. První záznam se však ztratil. Obžalovaní policisté to vysvětlují tím, že systém evidence trestního řízení selhal a záznam se proto neuložil.

Trojice od počátku popírala jakoukoli vinu. „Nikomu jsem nic nenařizoval, ani tu osobu neznám a nikdy jsem ji neviděl. Takže ani nechápu, proč jsem obžalovaný," hájil se před časem Pavelka.

Podle zlínského okresního soudu to tak být mohlo, ale možná také ne. „Prokázané bylo pouze to, že obžalovaní často vstupovali do evidence. Ale nebyli zdaleka sami. Obžalovaní sami svou vinu popírají a svědci nepotvrzují jakékoliv takové jednání ani daný následek," řekl zlínský soudce Ivo Krinke.

Z těchto důvodů nemohl proto udělat nic jiného, než policisty zprostit. Případ ale ještě není u konce. Je dost možné, že pokud se státní zástupce odvolá, bude jej řešit zlínský krajský soud.

Kdy by se případně mohli policisté objevit znovu ve svých kancelářích, není zatím jasné. „Dokud nemáme v rukou pravomocný rozsudek, nemůžeme činit žádná konkrétní personální opatření," sdělila Znojemskému deníku krajská policejní mluvčí Petra Vedrová. Trojlístek policistů tedy zatím stále zůstává mimo službu. Už déle než rok a půl.

ČTĚTE TAKÉ:

- Tři znojemští policisté půjdou před soud

- Vedení znojemské policie čelí obvinění

- Tři znojemští policisté půjdou před soud