Psům nepomohl ani zvěrolékař. „Jeden z nich již byl mrtvý a druhý ve velmi vážném stavu. Majitel má zahradu v Oblekovicích ve směru na Dobšice,“ sdělil veterinář Jiří Beneš.

Psy měl někdo otrávit přímo na zahradě. Jed určí experti ze Státního veterinárního ústavu v Jihlavě. „Působení jedu odpovídá karbofuranu,“ podotkl Beneš. S podobným jednáním se za dobu své praxe nesetkal.

Překvapený a vyděšený je také František Miroš, který má mezi Oblekovicemi a Dobšicemi koňskou farmu. „Je mi z toho zle, nevím, co to může být za člověka. V Dobšicích mělo zahynout již devět psů, ale nevím, co je na tom pravdy,“ naznačil Miroš, který si svá zvířata pečlivě hlídá i v noci. „Chce to více kamer a sledovat, co se kde děje. Takový člověk může být nebezpečný pro všechny,“ varoval Miroš.

O prvních otravách na Znojemsku Deník informoval na konci února. Tehdy policisté přijali první oznámení o podezření na otravu. Vyšetřování pokračuje.

Před několika lety se objevily podobné otravy na Hodonínsku i Břeclavsku. Věc policisté šetřili jako týrání zvířat, pachatele nenašli.

O KRABOFURANU
• Použití karbofuranu je zakázané od roku 2008. K dostání může být pouze na „černém trhu“.
• Pokud pes jed pozře, začne se třást a má velké křeče. Je málo pravděpodobné, že otravu přežije.