Hra zavede do totality. Sen autora? Ukázat ve školách tehdejší svinstva, říká
Milan Nováček, Pavel Gajdoš a Pavel Müller jsou tři přátelé ze Znojemska. Nedávno nastudovali autorskou hru z dob totality situovanou do moravského příhraničí. Před časem ji v premiéře představili zaplněné lukovské Stodole u Čabalů.
close info Zdroj: Kristína Šimegová zoom_in
„Takovou reakci diváků jsem skutečně nečekal. Bylo vidět, že velmi citlivě vnímají všechny repliky, že přemýšlejí o tom, co vidí. Dostalo mne, jaké lidi jsem v publiku viděl a jak nám na závěr tleskali. Celý víkend po páteční premiéře jsem pak přemýšlel, co jsme to vlastně nastudovali a jak to ti lidé přijali,“ svěřuje se jeden z kamarádů, ochotnický herec Pavel Müller, který má zkušenosti z práce v Dobšickém národním divadle.
close info Zdroj: Deník / Dalibor Krutiš zoom_in
„To má teď asi třetí rok pauzu a tak jsem rád, že jsem se díky Pavlovi Gajdošovi dostal k téhle hře," dodává Müller.
close info Zdroj: Jaroslav Dvořák zoom_in
Právě druhý jmenovaný Pavel, tedy Gajdoš, je ze trojice přátel jediným profesionálem v oboru. Rodák z Vranova nad Dyjí má herecké zkušenosti, které se nyní velmi hodily. „Vystudoval jsem Janáčkovu akademii múzických umění. Nějaký čas jsem hostoval například v Dejvickém divadle. Teď jsem na mateřské dovolené. Jenže jsem měl chuť hrát. Dlouho jsem hledal text, který by mne zaujal. Pak jsem se náhodou potkal s kamarádem Milanem Nováčkem, který mi nesměle řekl, že něco napsal,“ říká Gajdoš.
close info Zdroj: Jaroslav Dvořák zoom_in
Nováčkova hra Ve stínu drátů herce zaujala. „Mělo to hlavu a patu. Překvapilo mne, jak je to dobře napsané. Scénáristika se studuje roky, ale Milan scénář napsal naprosto dokonale. Jen jsem jej přesvědčil, abychom hru doplnili o jeden obraz navíc. Pak jsme společně na zkouškách hru dolaďovali,“ naznačuje Gajdoš.
close info Zdroj: Kristína Šimegová zoom_in
Sám autor hry, původně keramik a lukovský rodák Milan Nováček, tvrdí, že hru měl napsanou za dvě odpoledne. „Nápad byl dílem okamžiku. Hru původně o třech obrazech jsem měl napsanou rychle. Ale výsledek je společným dílem všech tří, kteří jsme Ve stínu drátů nastudovali a nakonec premiérově odehráli. Měl jsem potřebu se k některým věcem vyjádřit. Když člověk žije v tomhle světě a nebaví ho jen tak koukat, může ho, podobně jako mne, popadnout chuť se k věcem vyjádřit. Proto jsem napsal hru Ve stínu drátů. Je v ní i moje osobní zkušenost z dětství,“ říká Nováček.
close info Zdroj: Jaroslav Dvořák zoom_in
Trojice kamarádů, která je jen volný sdružením herců, nováčka na prknech Nováčka, jednoho amatérského a jednoho profesionálního herce, má ambice hrát tuto hru i dál. „Už 17. listopadu k výročí Sametové revoluce bychom ji chtěli zahrát někde ve Znojmě. Jsme androši, chci, aby představení bylo spojené s vystoupením nějaké kapely. Ovšem nejlepší naplnění smyslu hry Ve stínu drátů je podle mne to, kdybychom ji mohli hrávat před studenty a žáky středních škol. To je můj sen. Chci, aby lidé, pro které budeme hrát, věděli i díky naší hře, že ta doba nebyla žádná sranda. Naopak, že se děla velká svinstva. Naše hra by na školách mohla být součástí prevence proti totalitnímu myšlení,“ uzavírá Nováček.
close info Zdroj: Kristína Šimegová zoom_in