Vláda při vyhlášení nouzového stavu jeho prodej povolila za splnění podmínky, že zákazníci musí mít k dispozici kleště a jednorázové rukavice. "Chci apelovat na všechny, aby striktně dodržovali všechna vyhlášená opatření a byli k sobě ohleduplní, aby se šíření koronaviru podařilo zastavit," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).

Centrum zdraví, výživy a potravin (CZVP) Státního zdravotního ústavu (SZÚ) rovněž uvedlo, že nemá žádné informace o přenosu tohoto druhu koronavirů na nebaleném pečivu v obchodní síti. "Původce onemocnění však může zůstávat na rukou a povrchu předmětů několik hodin životaschopný," uvedl SZÚ na svém webu. Doporučuje proto, aby měli zákazníci nos a ústa zakrytá rouškou a na rukou jednorázové rukavice. Pokud chtějí mít zákazníci jistotu, že nebalené pečivo není kontaminované, doporučují je odborníci ohřát na teplotu alespoň 70 stupňů Celsia po dobu dvou minut.

V době karantény dodržujte hygienické i morální pravidla.
Jak správně nakupovat v době karantény: dodržujte desatero zásad

Na hygienu více než dosud myslí také řetězce. Například Kaufland ode dneška nabízí ve svých obchodech balené čerstvé pečivo od regionálních dodavatelů – chléb i rohlíky zabalené po pěti kusech. "Prosíme zákazníky, aby toto hygienické opatření akceptovali, a pečivo ze sáčku nevyndavali," uvedla mluvčí Kauflandu Renata Maierl.

"O ochranných pomůckách pro naše zaměstnance jednáme v zastoupení Svazu obchodu a cestovního ruchu s vládou a ministerstvem zdravotnictví," uvedla Maierl. Například prodavačky v mělnickém Kauflandu dnes ráno byly ochrannými rouškami či dokonce respirátory vybaveny, každá však měla očividně vybavení z odlišných zdrojů. Koupit rozhodně stále nešly ani v přilehlé lékárně.

Potravin je dostatek, roušek nikoli

Úřady i potravináři ujišťují, že potravin i surovin na jejich výrobu je na rozdíl od roušek a dezinfekce dostatek. Lidé by proto neměli panikařit a kupovat více zboží, než v několika příštích dnech dokážou spotřebovat. Podle Potravinářské komory při takových nákupech hrozí, že se později potraviny budou vyhazovat do odpadu a naroste jejich plýtvání.

Ochranná rouška - Ilustrační foto
Roušku si lze vyrobit i doma. Tady jsou některé z návodů

„Panika není na místě, výrobci potravin se snaží zabezpečit plynulou výrobu, aby byl všeho dostatek. Prodej nebalených potravin je i nadále možný, ale s omezeními hygienické povahy,“ uvedla prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová.

Všude v potravinářství přesto situace růžová není. Společnost Hamé v Kunovicích na Uherskohradišťsku oznámila, že jeden z jejích zaměstnanců se již koronavirem nakazil. Firma se proto nyní snaží ochránit ostatní pracovníky, připravuje proto omezení výroby. "Očekáváme, že v blízké době by mohlo dojít k omezení výroby části sortimentu vyráběného v Kunovicích," uvedl pro ČTK Milan Linka, mluvčí společnosti Orkla Foods Česko a Slovensko, pod kterou značka Hamé spadá.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník