Kdo zaváhá, může být v létě bez brigády, varují některé portály na zprostředkování práce. Na trhu je totiž méně brigádnických míst než jindy. „Aktuálně vidíme meziroční pokles v řádu jednotek procent vystavených pozic. Což je zčásti dáno situací na trhu, kdy vidíme pokles i v počtu vystavených pozic na plné úvazky. Zčásti pak hrají roli i právě změny v dohodách o pracovní činnosti, kdy pro firmy není tak výhodné najímat dohodáře,“ uvedl Tomáš Pavlíček z pracovního portálu Prace.cz.

Jedním z důvodů tohoto stavu jsou změny v pojistných a daňových pravidlech pro příjem na základě dohod o provedení práce, která začnou platit od července. „Cílem bylo, aby se zamezilo řetězení nepojištěných dohod, kdy někteří zaměstnanci realizují příjmy v řádech deseti tisíc korun bez odvodu pojistného,“ vysvětlila důvody změn Monika Lodrová ze společnosti BDO.

Brigádníci se prodražují

Pro zaměstnavatele ovšem změna přináší větší administrativní zátěž. „K ní patří například povinné rozvrhování a evidence směn, poskytnutí volna při překážkách na straně zaměstnance a povinné příplatky za směnnost provozu. Taky dle novely brigádníkům vzniká nárok na dovolenou, kterou si po ukončení brigády mohou nechat proplatit. To vše práci brigádníků prodražuje,“ upřesnila marketingová ředitelka společnosti Grafton Recruitment Jitka Kouba.

A to se právě projevilo na nabídkách brigádnických míst. Jejich propad je patrný napříč celou Českou republikou. „V některých oblastech, například na Královéhradecku, činí až 70 procent. Firmy se ve stále větší míře snaží snížit potřebu brigádníků a práci, na kterou je v minulosti najímali, rozdělit mezi kmenové zaměstnance,“ popsala Kouba. Na druhou stranu je na trhu práce málo lidí, takže předpokládá, že řada zaměstnavatelů bude muset nakonec přeci jenom k náboru brigádníků přistoupit.

Koho shánějí

Portál Prace.cz v současné době eviduje nejvíce nabídek v prodeji, obchodu a administrativě. „Letos mají brigádníci největší šanci získat práci na pozicích prodavač, pokladní administrativní pracovník a dělník. Následují pozice v gastronomii: číšník/servírka a kuchař, hodně poptávaná je i pozice zaměstnance provozu restaurace či pomocná síla do kuchyně, což koresponduje s růstem nabídky gastronomických služeb v turisticky exponovaných lokalitách,“ přiblížil Pavlíček.

Po brigádnících se ohlíží třeba internetový obchod Trenýrkárna.cz, který se jimi snaží vykrýt letní dovolené svých kmenových zaměstnanců. „Brigáda u nás ve skladu je vhodná i pro ženy, protože se manipuluje s lehkým zbožím. Sháníme brigádníky na pozice: pracovník příjmu zboží, picker či balič objednávek,“ vyjmenoval spolumajitel firmy Ruslan Skopal.

Práci je lepší hledat dříve

Nabídka brigád se více méně kryje s tím, o které pozice je nejvíce zájem. „Stejně jako v předchozích letech, nejoblíbenější brigády jsou v administrativě, na recepcích anebo v maloobchodě. Čím náročnější manuální práce, tím menší zájem brigádníků,“ řekla Kouba.

Odměny se liší podle pracovní pozice. Portál Platy.cz například uvádí, že pomocná síla do kuchyně si v průměru vydělá 150 korun za hodinu. O něco lépe jsou na tom dělníci se 170 korunami nebo pracovník ostrahy, který si v průměru přijde na 175 korun. Prodavač, číšník, delegát cestovní kanceláře či administrativní pracovník si vydělají od 183 do 195 korun. Řidič a kurýr už mají na výplatě přes dvě stě korun na hodinu.

„Mnoho studentů a studentek s hledáním letní brigády čeká, až skončí školní rok. A to už mohou být nejlepší místa obsazená. Vyplatí se tedy vybírat už v první polovině června,“ doporučil Pavlíček z Prace.cz.

Nejčastější nabídka brigád:

 1. prodavač
 2. pokladní
 3. administrativní pracovník
 4. dělník
 5. číšník/servírka
 6. obchodní asistent
 7. kuchař
 8. řidič
 9. skladník/manipulant
 10. zaměstnanec provozu restaurace
 11. pracovník ostrahy
 12. pomocná síla do kuchyně

O které brigády je největší zájem (pozice - počet uchazečů na jednu nabídku):

 • řidič - 61
 • delegát cestovní kanceláře - 54
 • recepční - 52
 • asistent/asistentka - 44
 • kurýr - 43
 • fakturant/fakturantka - 40

Zdroj: Prace.cz