Předchozí
1 z 7
Další

Šašek, běžec i rekordman. Díky Vojtěchu Čabalovi má Lukov nejdelší štrůdl

Jeho tváří znají diváci z průvodu Znojemského vinobraní i z divadelního jeviště, stejně jako běžci či hosté lukovské Stodoly. Pětadvacetiletý Vojtěch Čabala žije rychle a srší nejen energií, ale i nápady. Když jeho rodný Lukov nedávno slavil deset let od navrácení titulu městyse, napadlo ho oslavit to rekordem. „Výsledek překvapil i mně samotného. K překonání rekordu jsme potřebovali naskládal štrůdl dlouhý pětaosmdesát metrů. Lidé jich donesli tolik, že komisař naměřil 154,6 metru,“ vzpomíná.

Vojtěch Čabala cukruje rekordní štrůdl při oslavách v Lukově.Zdroj: Deník / Martin Moštěk

Sám měl ten dne příznačně napilno. „Jen co jsme skončili s vyhodnocením rekordu, sedl jsem do auta a jel do Prahy, kde jsme ve divadle Gong hráli se Studiem Martiny Výhodové Dlouhého, Širokého a Krátkozrakého. Večer jsem se pak ještě vracel do Lukova na zábavu,“ dodává mladý umělec.

Vojtěch Čabala u rekordního štrůdlu při oslavách v Lukově.Zdroj: Deník / Martin Moštěk

Kumštu se věnuje od dětských let, stejně tak i sportu. „Vlastně ani nevím, jak se to sešlo, ale baví mě pořád obojí. Divadlo i sport mají společný asi adrenalin a u jednoho si možná odpočinu od druhého,“ uvažuje Čabala.

Vojtěch Čabala při jednom ze svých kejklířských vystoupení.Zdroj: Deník / Ilona Pergrová

S divadlem začínal v základní umělecké škole. Nyní hraje se souborem Martiny Výhodové. „Mám rád komedii a smích, to je žánr, který mě nejvíc baví. Během let jsem si ještě přibral kejklířství, žonglování a moderování. Díky to jsem zjistil, že zřejmě nejnáročnější a nejupřímnější divák jsou děti. Ty vám totiž hned řeknou, když je něco nebaví,“ poukazuje mladý bavič.

Vojtěch ČabalaZdroj: Archiv

Svůj další velký koníček, vytrvalostní běh, Čabala považuje za důležitý psychický odpočinek. „Soustředím se na delší trati, při pohárových závodech běhám pět či deset kilometrů, nejdůležitější jsou pro mě ale půlmaratony. Během se odreaguji od dalších starostí a náročných akcí, psychicky si odpočinu a nabírám energii,“ říká Čabala.

Vojtěch Čabala na trati jednoho z běžeckých závodů ve Znojmě.Zdroj: Deník / Lubomír Budný

Dobrá kondice se mu hodí při Znojemském vinobraní, kde zhruba pět let hraje šaška doprovázejícího v průvodu královskou družinu. „Hodí se mi tam všechno, divadlo i sport. Běhám, tropím šprýmy a šaškárny, metám kozelce. K roli jsem se dostal náhodou a na posledních chvíli, když dosavadní šašek z nějakého důvodu nemohl vystupovat. Vyzkoušel jsem si to a doufám, že to diváky pořád baví stejně jako mně,“ usmívá se Čabala.

Vojtěch Čabala v roli šaška při Znojemském historickém vinobraní.Zdroj: Deník / Martin Moštěk

Další husarský kousek mladík z Lukova provedl hned po škole. „Vyučil jsem se kuchařem a číšníkem a s rodinou jsme opravili starou stodolu v Lukově. Hned po škole jsem právě tam začal před pěti lety podnikat. Měl jsem dobrou průpravu z praxe, ale přesto byly začátky ještě náročnější, než jsem předpokládal. Teď se přes léto věnuji podnikání, v zimě moderování, na jaře závodím a mezitím hraju divadlo. Dokud mi vydrží elán a práce dovolí, chci takhle pokračovat dál,“ říká Čabala.

Vojtěch Čabala cukruje rekordní štrůdl při oslavách v Lukově.Zdroj: Deník / Martin Moštěk