Předchozí
1 z 7
Další

Stále měla po ruce pastelky a papír. Už jako malá holka často a téměř všude malovala. Od čtvrté třídy základní školy navštěvovala výtvarný obor na Základní umělecké škole Vladimíra Ambrose v Prostějově. Na Střední umělecké škole grafické v Jihlavě studovala propagační grafiku. Devětadvacetiletou rodačku z Prostějova Žanetu Svobodovou jednoduše očarovalo výtvarné umění. Nyní je na mateřské dovolené a v Dobšicích, kam se přestěhovala, vychovává s partnerem tříletou dcerku Leontýnku.

Žaneta Svobodová s rodinou.Zdroj: Archiv Žanety Svobodové

„Po střední škole jsem se rozhodla dál prohlubovat své znalosti a schopnosti v oblasti umění a souvisejících oborů. Proto jsem v dalším studiu pokračovala v restaurátorské škole v Brně, která má velmi dobrý odborný kredit a působí na ní mnoho zkušených a uznávaných restaurátorů. Zaměřila jsem se na obor restaurování a konzervování malířských a dekorativních technik,“ přibližuje své vzdělání Svobodová.

Žaneta Svobodová při restaurování dobové plastiky.Zdroj: Archiv Žanety Svobodové

Vzhledem k faktu, že už při studiu mohla pod vedením erudovaných vyučujících provádět náročné restaurátorské zásahy, podařilo se jí uspět při konkurzu na pozici restaurátora obrazů v Muzeu a galerii v Prostějově.

Žaneta Svobodová při restaurování dobové plastiky.Zdroj: Archiv Žanety Svobodové

Pracovala často jako muzejní grafik. „Kromě návrhů drobnějších grafických materiálů jako jsou plakáty, pozvánky, bannery, informativní grafické tisky k výstavám, se jednalo o obsáhlé katalogy ke každoročním velkým výtvarným projektům, které jsou v knihovnách všech galerií zapůjčujících na výstavy svá díla. Mou hlavní pracovní náplní však byla restaurátorská činnost a to jak plánovaná ve spolupráci s kurátory sbírek, tak sanační. Své dovednosti a také zálibu jsem zúročila při celoplošné, nástěnné výmalbě v prostorách muzejní kavárny v Prostějově,“ říká restaurátorka.

Žaneta Svobodová a její malba repliky fresky Karla IV. s manželkou v Muzeum Prostějov.Zdroj: Archiv Žanety Svobodové

Poté začala malovat na stěny v různých prostorách. Měnila interiéry kanceláří, barů, restaurací, vyzdobila dětské pokoje. „Bydlet a žít se bude vždycky. Proto bych ráda posunula tento ne moc prozkoumaný obor na vyšší úroveň a tím i esteticky pozvedla úroveň bydlení. Chci svoje znalosti a dovednosti využít také v rodinné firmě Ellwood Design s.r.o.. Chci se věnovat interiérovému designu. Naše firma se věnuje truhlářským pracím, industriálnímu designu, ale také restaurátorským pracím, což bude moje parketa a jak už jsem naznačila, chystáme se i na interiérový design,“ naznačuje svůj další profesní život Svobodová.

Žaneta Svobodová při restaurování dobové plastiky.Zdroj: Archiv Žanety Svobodové

S její prací se mohou lidé potkat například v rodném Prostějově. „Dělala jsem interiérovou malbu v nově vznikajícím kubánském baru v Prostějově s názvem Casa Habana. Navrhla a vytvořila jsem zcela originální know how a použila speciální techniku ´ala Cuba´ na všechny dveře, pódium a další doplňkové prostory. Také jsem před lety, kdy jsem se samostatnou činností začínala, ztvárnila pohádkovou říši skřítka Fabuli v Kamenici nad Lipou. Tamní cukrárna i zimní zahrada pro princeznu si děti velmi získaly. Chodily do ní s nadšením i se svými rodiči a babičkami a já jsem měla radost a hřejivý pocit s nimi. Je to práce, která mě velmi těší,“ svěřuje se výtvarnice.

Takto díky Žanetě vypadají interiéry kubánského baru v Prostějově.Zdroj: Archiv Žanety Svobodové

Na Znojemsku žije rodačka z Prostějova krátce. „Zvykám si postupně. Znojmo je nádherné město, úplně jiné, než je Prostějov. Na každém kroku je cítit historie, jsou tu krásné památky, hned nad nimi Gránické údolí, kousek dál Národní park Podyjí s krásnou přírodou. Moc se mi tady líbí. Ráda bych tu žila, vychovávala dceru a s přítelem také podnikala. Chtěli bychom vybudovat rodinnou firmu, kterou pak přenecháme dalším generacím a navíc přijít s něčím novým na trh. Něčím, co tu zatím ještě není. Myšlenka je teprve na začátku, ale věřím že brzy uzraje. To je můj velký cíl a sen,“ dodává Žaneta Svobodová.

Žaneta Svobodová.Zdroj: Deník / Dalibor Krutiš