Předchozí
1 z 6
Další

Všichni voníme benzínem. Mopedy jsou můj život, říká mopedista Zdeněk Dítě

K mopedům se dostal přes kamarády. Propadl jim on, ale také jeho manželka. Dnes má pětapadesátiletý Zdeněk Dítě z Dobšic doma celkem čtyři stroje. Každý rok se účastní mnoha různých vyjížděk na těchto malých motocyklech. Nejoblíbenější je ovšem domácí star a vyjížďka, kterou organizuje klub Moped Dobšice. „Na mopedech jezdím už jedenáct let. S klukama jsme u piva o mopedech hodně mluvili a mne to nadchlo,“ svěřuje se Dítě.

Takto vypadá hromadný start na vyjížďku v Dobšicích.Zdroj: Deník / Dalibor Krutiš

Začal shánět vytoužené stroje. „Tehdy před jedenácti lety se moped dal za pořídit přijatelnou cenu. Já koupil dva za pět tisíc korun. Jeden byl částečně pojízdný, druhý demontovaný. Takže jsem musel udělat kompletní generálku motoru a další práce. Drobné věci jsem si dělal sám, výbrus pak strojař, který měl doma potřebné nástroje,“ přibližuje mopedista.

Do cíle přijíždí jeden z mopedistů.Zdroj: Deník / Dalibor Krutiš

Dnes jeho mopedy září novotou. „Lakoval jsem si je sám. Jeden stroj mám černo-stříbrný, druhý černobílý. Manželka má růžový moped a všude je známá jako růžovka,“ směje se Dítě.
Růžovka. Tak mopedisté říkají Zdeňkově manželce, která mopedům také propadla.Zdroj: Deník / Dalibor Krutiš

Zpočátku se mopedista musel spokojit s původními součástkami. „Dnes existuje firma, která dělá repliky ráfků, špice na výplety kol a další součástky. Prakticky kromě kostry a motoru se dnes dá koupit replika čehokoliv. Pláště jsou klasické, stejné jako bývaly na dvokolácích,“ přibližuje muž.

Takto vypadá hromadný start na vyjížďku v Dobšicích. V první řadě v bílém je i Zdeněk Dítě.Zdroj: Deník / Dalibor Krutiš

Motory mopedů jsou objemu kolem kubických centimetrů. „Dnešní stroje se speciálním řetězem, kvalitními ložisky a dalšími moderními součástkami jezdí i sedmdesát kilometrů za hodinu. Moped má dvě rychlosti, řadí se na ruku, spojka je klasická dvoulamelová,“ popisuje Dítě.

Zdeněk Dítě se chystá na vyjížďku.Zdroj: Deník / Dalibor Krutiš

Mopedista je nejraději s přáteli na srazech a vyjížďkách. „V Moped Teamu Dobšice nás je sedmnáct, ale když přijedou hosté, banda naroste na osmdesát. Hlavní vyjížďka je jednou ročně. Letos jedeme 17. srpna. Start i cíl je v Dobšicích a jedeme po okolních vesnicích. Je to zábava i adrenalin. Ve vesnicích stojí na okraji silnice lidi, smějí se, když nás vidí a zdraví nás a povzbuzují. Po dojezdu všech se vyhlásí vítěz a večer je zábava. A všichni voníme benzínem,“ směje se.

Zdeněk Dítě je jedním ze členů Moped Teamu Dobšice.Zdroj: Deník / Dalibor Krutiš