V rodině amerického herce Edwarda Nortona kolovala pověst, že by jednou z dávných příbuzných mohla být indiánka Pocahontas, jejíž životní příběh se stal námětem pro mnoho uměleckých, literárních i filmových děl. Tato rodinná legenda se hollywoodské hvězdě nominované na Oscara nyní potvrdila v genealogicko-historickém pořadu Finding Your Roots na televizní stanici PBS. „Stopy v archivech to jasně dokazují,“ sdělil historik a moderátor Henry Louis Gates Jr. a ukázal dokument šokovanému Nortonovi.

Woody je věčný pohodář a milovník marihuany.
Celoživotní kuřák trávy Woody Harrelson začal v Hollywoodu prodávat marihuanu

Podle záznamů se dcera indiánského náčelníka provdala za majitele tabákových plantáží Johna Rolfea. „Zde vidíte propojení s vaší dvanáctou prababičkou a pradědečkem,“ ukázal moderátor v rodokmenu. Podle záznamů se manželé vzali 5. dubna 1614 v Jamestownu v americkém státě Virginia.

Edward Norton
- Byl třikrát nominován na Oscara, a to za nejlepší vedlejší roli ve snímcích Prvotní strach a Birdman, a za hlavní roli ve filmu Kult hákového kříže.
- Za roli v Prvotním strachu získal v roce 1997 ocenění Zlatý glóbus.
- Naposledy se objevil v loňské komediální detektivce Na nože: Glass Onion z produkce společnosti Netflix.

Gates dodal, že na základě dokumentů Pocahontas zemřela o tři roky později v anglickém Gravesendu. Rolfe zesnul v březnu 1622. „Člověk si pak uvědomí, jak malým kouskem celého příběhu lidstva je,“ poznamenal k odhalení Edward Norton, který je sám velkým fanouškem historie a již dříve pátral po své rodové linii.

Nejednalo se však o jediné překvapení, které se herec v epizodě pořadu mapujícího historii předků slavných osobností dozvěděl. Zjistilo se, že Nortonův třetí pradědeček John Winstead vlastnil rodinu otroků, složenou z pětapadesátiletého muže, sedmatřicetileté ženy a pěti malých dívek ve věku čtyř, šesti, osmi, devíti a deseti let.

Na moderátorovu otázku, jaký je pocit dozvědět se tuto nelichotivou informaci o své rodině, třiapadesátiletý Norton odpověděl: „Ve zkratce, je to nepříjemné, což by mělo být každému.“

Dodal však, že kvůli tomu nemají být odsuzováni potomci. „Je to provinění této země. V první řadě je ale nutné si to přiznat a poprat se s tím,“ řekla hvězda ze snímku Klub rváčů. „Když si čtete, že někdo byl otrokem v osmi letech, je vám na umření,“ vyjádřil se Norton ke zjištěným faktům.

Pocahontas zachránila britského kolonistu

Podle televizního kanálu History čerpajícího z dochovaných zdrojů a děl zabývajících se životem Pocahontas se romantizovaná původní obyvatelka Ameriky údajně narodila kolem roku 1595 jako dcera mocného indiánského náčelníka Powhatana, který vládl kmeni Powhatanů na území dnešní Virginie. Její původní jméno bylo Matoaka. Pocahontas byla ve skutečnosti přezdívka, což znamená „hravá“. Tu si vysloužila pro svou veselou a zvídavou povahu. Jako náčelníkova dcera možná žila ve větším luxusu než mnozí její vrstevníci, avšak podle historiků původně nic nenasvědčovalo tomu, že by se dívka měla stát známou lidovou ikonou. Naopak se musela naučit takzvané kmenové ženské práce, jako zemědělství, vaření, sběr bylin, stavění chýší, výrobu oděvů a stahování zvířecí kůže.

Brad Pitt na srpnové premiéře komedie Bullet Train.
Vyléčil se z alkoholismu i depresí. Nyní se Brad Pitt opět raduje ze života

Vše se změnilo až s příjezdem britských osadníků v roce 1607, kteří založili kolonii Jamestown. V zimě téhož roku totiž Pocahontasin bratr unesl kolonistu, kapitána Johna Smithe. Toho nejdřív před zraky ostatních členů kmene zesměšnil, a až poté jej odvedl před náčelníka. Údajně se pak rozhodli Smithe popravit tím, že mu položili hlavu na dva kameny a jeden z válečníků se chystal mu ji rozbít. Pocahontas ale přispěchala ke Smithovi, položila na něj svou hlavu a útoku zabránila. Powhatan následně se Smithem vyjednával, označil jej pak za svého syna a dovolil mu se vrátit do osady kolonistů.

Tato legenda je dosud předmětem vášnivých diskusí mezi odborníky. Objevují se totiž různé verze o prvním setkání Smithe s Powhatanem. Mnozí historici se domnívají, že ve skutečnosti Smith nikdy nebyl v ohrožení života, a položení hlavy na kameny mělo spíš obřadní význam. To ovšem ale britský kolonizátor nemusel vědět.

Zdroj: Youtube

Nicméně Pocahontas se stala pro kolonisty známou jako důležitá powhatanská vyslankyně. Občas nosila hladovým osadníkům jídlo a v roce 1608 pomohla úspěšně vyjednat propuštění powhatanských zajatců. Vztahy mezi kolonisty a indiány však zůstávaly napjaté. O rok později kolonisty sužovalo sucho, hlad a nemoci. Jejich přežití se stávalo stále závislejší na Powhatanech. Zoufalí a umírající Angličané vyhrožovali, že kvůli jídlu vypálí indiánská města, a tak náčelník Powhatan navrhl výměnný obchod s kapitánem Smithem. Jednání ale ztroskotala. Vůdce kmene pak údajně naplánoval přepadení a Smithovu popravu. Pocahontas však Smithe před otcovými plány varovala a znovu mu zachránila život. Brzy poté Smith utrpěl zranění a vrátil se do Anglie. Osadníci ale Pocahontas a jejímu otci řekli, že zemřel.

Život v zajetí

Předpokládá se, že Pocahontas se v roce 1610 provdala za indiána jménem Kocoum. Angličanům se vyhýbala až do roku 1613, kdy probíhala první anglo-powhatanské válka. Kolonizátoři ji vylákali na loď kapitána Samuela Argalla a následně ji unesli. Chtěli ji využít pro výměnu za anglické zajatce a ukradené zbraně, její otec ale poslal pouze polovinu výkupného a nechal ji uvězněnou.

V zajetí žila pod dohledem kněze, kde se učila křesťanství, anglické kultuře a mluvit anglicky. Poté konvertovala ke křesťanství a dostala jméno Rebecca. Právě v té době se seznámila s plantážníkem Johnem Rolfem, kterého si vzala. Se sňatkem dokonce souhlasil i její otec. Dosud není jasné, co se stalo s jejím prvním manželem. Podle historiků ale v powhatanské kultuře byly rozvody povolené. Manželství Rolfea a Pocahontas přineslo do regionu období míru.

Princové William a Harry
Oblíbené pořady královské rodiny: Harry a William nečekaně sdílí stejnou vášeň

V roce 1616 odplula do Anglie, mimo jiné i jako důkaz pro bohaté Londýňany, kteří financovali Virginskou společnost zastřešující Jamestown, že se podařilo splnit cíl obrátit původní obyvatele Ameriky na křesťanství. V hlavním městě Velké Británie se Pocahontas přezdívalo „Lady Rebecca Wolfe“. Účastnila se divadelních představení i plesů a byla dokonce představena královské rodině. V Londýně se údajně znovu setkala i s kapitánem Johnem Smithem.

Virginská společnost nechala vyhotovit portrét Pocahontas v drahých šatech s vyrytým štítkem, na kterém stálo: „Matoaka alias Rebecca, dcera nejmocnějšího náčelníka Powhatanské říše ve Virginii.“ Jedná se o jediné její osobní vyobrazení.

Portrét Pocahontas, který nechala vyhotovit Virginská společnost.Portrét Pocahontas, který nechala vyhotovit Virginská společnost.Zdroj: Wikimedia Commons/Simon van de Passe/ CC-PD-Mark

Úmrtí na jiném kontinentu

Pocahontas vážně onemocněla, když se chtěla s manželem a synem vydat zpět do Ameriky. Není jisté, jaká nemoc ji postihla. Podle dokumentárního pořadu stanice History se spekuluje, že to byla tuberkulóza, zápal plic, úplavice nebo neštovice. Někteří se dokonce domnívají, že ji mohl někdo otrávit. Indiánskou ženu pohřbili 21. března 1617 v kostele svatého Jiří v Gravesendu.

Velká část Pocahontasina života byla ve filmech a knihách romantizována. Písemné zprávy a ústní historie původních obyvatel Ameriky však ukazují, že prožila krátký, ale významný život.