Jsou samy na konci světa, představuje babičky ve věku šedesát až třiadevadesát let. Valentina, Raja, Anastázie a další. „Nemohou se o sebe postarat samostatně a bez naší pomoci by jen stěží přežily donbaskou zimu bez omrzlin," řekl Deníku Kislicki.

Malá neziskovka umísťuje na sociální sítě videa šťastných a vděčných starých žen s dřevěnými briketami v rukách, kterým vozí „darované teplo“. „To je všechno pro mě?“ diví se na jednom z videí Anastázie, které závozníci skládají pytle z náklaďáku… Podle informací spolku v aktuálně skončené sezoně přispělo 836 dárců.

Projekt má na síti značný dosah, jen profil na Facebooku sleduje přes dvacet tisíc uživatelů. Podle komentářů v solidárních lidech vzbudil vlnu emocí a uznání. A budí v nich i pohled na konflikt z jiného, lidštějšího úhlu. „Místo zbraní palivo. To má smysl,“ napsal například uživatel Vojtěch.

Místa v okolí Černobylu postupně pohltila příroda
Nejkratší cesta do Kyjeva? Přes Černobyl. Ukrajina chce bránit radioaktivní lesy

Kislicki na východní Ukrajině působí již sedm let. Spolek vznikl v roce 2015 v reakci na válečná strádání obyvatel. Jak uvádí, zaměřuje se na sociální, materiální a duchovní pomoc lidem v bojové zóně Donbasu. Sdělil, že za celou dobu se jim podařilo zachránit od trápení mrazem 534 babiček. „Projekt Teplo bude pokračovat opět na podzim 2022,“ potvrdil.

Přispívají stovky tisíc. I pro děti

Celkovou vybranou částku od lidí nezveřejňují podle něj z etických důvodů. „Mnozí naši dárci touží darovat anonymně a nepřejí si, aby byla veřejně známa výše jejich darů," zdůvodnil Kislicki.

Pomoc z Čech civilistům na východní Ukrajině zprostředková také Humanitární služba Pax. Její zástupci pak pravidelně na zimu míří zejména do městeček na frontové linii Krasnogorovka a Avdějevka. I před letošní zimou dobrovolníci nejpotřebnějším chudým rodinám v Krasnogorovce přivezli dřevo na topení.

„O komunikaci s médii v tuto chvíli nemáme zájem,“ reagoval na oslovení Deníkem předseda spolku Tadeáš Pala. Možná kvůli aktuálnímu mediálnímu zájmu o napětí mezi Ukrajinou a Ruskem.

Video: Koho zahřál projekt Teplo 2021? 

Zdroj: Youtube

Podle transparentního účtu za poslední rok do konce ledna přijala Humanitární služba Pax necelých šest set tisíc korun. A to má mnohonásobně menší dosah na sociálních sítích než projekt Kislického. Zhruba ve stejné výši pak měla celkové výdaje.

Podle poslední výroční zprávy služby Pax je jedním z jejich ústředních témat pomoc dětem, v létě tak podporují různé aktivity pro ukrajinské děti z nejchudších rodin a díky sponzorům se podílejí na příměstských táborech. Aby školáky odtrhli od tíživé reality. Vždyť právě nejmenší táhnoucím se válečným konfliktem strádají možná nejvíce.

Čínský prezident Si Ťin-pching (vpravo) a jeho ruský protějšek Vladimir Putin před jednáním v Pekingu, 4. února 2022.
Nechovejte se jako za studené války. Rusko a Čína jsou proti rozšíření NATO

Příspěvky používají také pro nákup potřeb a vybavení dětí do škol. Finanční zdroje na poskytnutou pomoc sestávají výhradně ze sponzorských darů fyzických a právnických osob z České republiky a Slovenska.

Podobně spolek Chuť pomáhat lidem každoročně zprostředkovává letní tábory pro desítky ukrajinských dětí ze zasažené oblasti. Jejich druhý projekt je Letní Tábor Bezpečí - pro děti žijící v bojové zóně. „Celkem 252 dětí si loni mohlo v několika turnusech na lesní základně sto kilometrů od frontové linie alespoň na několik dní odpočinout od války," přiblížil koordinátor projektu.

Za dobu působení Kislického na Ukrajině si podle údajů spolku takto odpočinulo už 620 dětí. Aktuálně jen do začátku února přispělo na plánovaný letošní program přes sto dárců.